INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

05:44 | piątek | 03.02.2023

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Jaki car, taki Rasputin. Kim jest tajemniczy mnich, którego słucha się Władimir Putin?

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

3 lutego

Kogo nie pokonał „generał mróz”?

25-27 stycznia 1915 r. Mówi się, że Rosji zawsze pomaga „generał mróz”, dzięki czemu klęską skończyły się wyprawy na ten kraj zarówno Napoleona jak i...

Koniecznie przeczytaj

Tichon Szewkunow jest dla Władimira Putina niczym Rasputin dla cara. Dlaczego władca Rosji się go słucha?

Biskup Tichon Szewkunow jest najbardziej wpływową osobą w rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. To z nim konsultuje się sam Władimir Putin.

- reklama -

Od lat mówi się o nim, że jest nieoficjalnym spowiednikiem prezydenta Rosji. Prawosławny biskup znany jest z nacjonalistycznych poglądów.

Tichon był np. za projektem zmiany nazw głównych lotnisk w Rosji, tak by nosiły one imiona rosyjskich “bohaterów”. Lista składa się prawie w całości z etnicznych Rosjan: wojskowych lub naukowców, którzy przyczynili się do potęgi militarnej Rosji.

“Jest jednym z najbardziej znanych rosyjskich krytyków dekadencji współczesnego świata zachodniego” – pisał o nim brytyjski “Spectator”.

- reklama -

Od lat zastanawiano się też, jaki wpływ mógł mieć na Putina.

https://twitter.com/AleteiaEN/status/1004473464810541059?s=20&t=DWP2nVjCA1xP9QwEy4zrNg

“Wydaje się, że ojciec Tichon ma bardzo głęboką wiedzę na temat życia religijnego Putina. W 2001 roku udzielił wywiadu greckiej gazecie, w którym powiedział, że Putin “naprawdę jest prawosławnym chrześcijaninem” – pisał w 2013 roku “Financial Times”.

“Financial Times” napisał też, że dzięki kontaktom na Kremlu Tichon ma w Cerkwii znacznie większe wpływy niż może to wynikać z jego ówczesnej funkcji opata w klasztorze Spotkania Włodzimierskiej Ikony Matki Bożej w Moskwie.

- reklama -

Pytany o tajemniczego biskupa rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow przyznał, że obaj z Putinem dobrze się znają.

W 2021 roku Tichon chwalił monarchię, mówił, że dla Rosji jest ona najwłaściwsza i trudno byłoby znaleźć następcę Putina. O samym Putinie mówi, że to “człowiek pod wieloma względami o zupełnie innej skali i wyższym poziomie”, a jego jedynym zadaniem jest ratowanie Rosji.

Tichon często towarzyszy Putinowi. Obu widziano razem np., gdy w ubiegłym roku, w Dniu Rosji, Putin odwiedził Galerię Trietiakowską w Moskwie.

Tichon Szewkunow urodził się w 1958 roku, chrzest przyjął dopiero w wieku 24 lat. Zanim został duchownym skończył wydział scenarzystów Wszechrosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Kinematografii im. S.A. Gierasimowa.

Przez lata był związany z monasterem Spotkania Włodzimierskiej Ikony Matki Bożej w Moskwie. Biskupem jest od 2015 roku.

W 2018 r. Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego mianował go biskupem pskowskim zwierzchnikiem metropolii pskowskiej.

Wielu podejrzewa, że to właśnie on może w przyszłości zostać nowym patriarchą Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. To właśnie dlatego patriarcha Cyryl miał wysłać go z Moskwy, aby pozbawić konkurenta bliskich relacji z Kremlem.

W 2019 roku Katolicka Agencja Informacyjna informowała, że Tichon pisał też scenariusz filmu o rewolucji lutowej 1917 w Rosji, książkę o Józefie Stalinie i sztukę o historii Krymu.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Ego
07.03.2022 20:10

KGB wybrała bardzo sprytny sposób ocieplenia wizerunku Putina, bezwzględnego mordercy swoich przeciwników i przeciwników Rosji! Iwan Groźny odprawiał msze po każdym morderstwie. Ta zabawa szatanska na Kremlu trwa!

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Źle się dzieje w domu Jandy – nic nie musi

Krystynie Jandzie i tak źle, i tak niedobrze. W teatrze – dobrze, bo ma pełną widownię i źle, bo...

Przeczytaj jeszcze to!

1
0
Podziel się z nami swoją opiniąx