INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

14:00 | poniedziałek | 20.03.2023

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Czy „The New York Times” boi się „płodów”?  

Czas czytania: 3 min.

Kartka z kalendarza polskiego

20 marca

Śmierć prawie przed ołtarzem

Tragiczna pomyłka? Ofiara intrygi? Różnicy poglądów? Osiemdziesiąt lat temu w kościelnej kruchcie wileńskiego kościoła zginął Czesław Ancerewicz. Większość urodzonych po wojnie Polaków całkowicie pomija jeden...

Koniecznie przeczytaj

W USA poprawność polityczna cenzuruje nawet łamigłówki. Kraj wolnych i równych bez wolności słowa?

Wordle wystartował w październiku 2021 r. Właśnie wtedy  były inżynier oprogramowania serwisu Reddi Josh Wardle zaczął publikować w Internecie łamigłówkę polegającą na odgadywaniu pięcioliterowych słów w sześciu próbach. Zabawa przypominająca nieco „wisielca” okazała się hitem. Tak wielkim, że już w lutym w lutym 2022 r. Wordle kupił „The New York Times”. Kwota transakcji (oczywiście w dolarach) nie została ujawniona, ale plotki głoszą, że była to siedmiocyfrowa. Łamigłówka jest nadal dostępna bez opłat.

- reklama -

Zgodnie z wymogami poprawności politycznej po przejęciu Wordle „NYT” szybko usunął z łamigłówki niektóre kontrowersyjne hasła, typu: „dziwka”, „niewolnika” i „lincz”.

W ostatnich dniach, ku oburzeniu części odbiorców,  „The New York Times” postanowił usunąć z łamigłówki słowo „płód”.

Łamigłówka bez słówka

- reklama -

Potencjalnie zostało ono usunięte z Wordle, jednak niektórzy użytkownicy mogą je wciąż zobaczyć. Widoczność słowa zależy od kwestii odświeżania okien w niektórych przeglądarkach. – Niektórzy użytkownicy mogą zobaczyć nieaktualną odpowiedź, która wydaje się ściśle powiązana z ważnymi bieżącymi wydarzeniami – zakomunikował „New York Times”. – Jest to całkowicie niezamierzone i przypadkowe, ta odpowiedź została załadowana do Wordle w zeszłym roku. W New York Times Games poważnie traktujemy naszą rolę jako miejsca rozrywki i relaksu, dlatego chcemy, aby Wordle nie był związany z bieżącymi, ważnymi wydarzeniami. Jednak ze względu na obecną technologię Wordle zmiana słów, które zostały już załadowane do gry, może być trudna.

Sąd Najwyższy i poprawki

Dlaczego „NYT” boi się „płodu”? Ponieważ sytuacja robi się napięta – pojawiła się możliwość wydania przez Sąd Najwyższy USA orzeczenia uchylającego pochodzący z 1973 r. wyrok w sprawie „Roe vs. Wade”. Kwestia kluczowa zarówno dla obrońców życia jak i dla aborcjonistów, bowiem wyrok uznawał aborcję w USA za legalną przez cały okres ciąży, dając jednak stanom możliwość wprowadzenia regulacji ograniczających możliwość aborcji w drugim i trzecim trymestrze. SN orzekł wówczas, że czternasta poprawka do konstytucji USA  z 1868 r. nie obejmuje nienarodzonych, ponieważ prawna kryminalizacja aborcji jest od niej późniejsza. Sędzia Harry Blackmun  zauważył, że gdyby uznano, iż dziecko poczęte jest osobą, wtedy aborcja zostałaby zdelegalizowana.

- reklama -

Jeśli teraz Sąd Najwyższy uchyli ten wyrok (a jest taka możliwość), w niektórych stanach aborcja może stać się nielegalna. Taka możliwość bardzo denerwuje aborcjonistów i liberalne media, a w USA trwa gorąca dyskusja na temat przyszłej decyzji Sądu Najwyższego. Usuwając słowo „płód” z popularnej łamigłówki  „New York Times” stwierdził w oświadczeniu, że to bardzo nietypowa okoliczność, ale mimo to podjęto starania, aby nie powtórzyła się ona w przyszłości. Wszystko dzięki zmienionej wersji gry, która została już zaplanowana. Pozostaje poczekać na inne „zakazane słowa”.

źródło: Wirtualnemedia

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Jenoty to złooooo…

Jest. Już jest. Dwieście trzydziesta czwarta odsłona przyczyn koronawirusa. Zatem - nie nietoperze w niedogotowanej zupce, niemyte owoce ani...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx