INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

10:18 | wtorek | 19.03.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Czy „The New York Times” boi się „płodów”?  

Czas czytania: 3 min.

Kartka z kalendarza polskiego

19 marca

Takie są rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie

Uczelnia miała być przeznaczona głównie dla szlachty, ale wbrew intencjom fundatora jej charakter zmienił się szybko ze szlacheckiego na mieszczański.15 marca 1594 Przekładając...

Koniecznie przeczytaj

W USA poprawność polityczna cenzuruje nawet łamigłówki. Kraj wolnych i równych bez wolności słowa?

Wordle wystartował w październiku 2021 r. Właśnie wtedy  były inżynier oprogramowania serwisu Reddi Josh Wardle zaczął publikować w Internecie łamigłówkę polegającą na odgadywaniu pięcioliterowych słów w sześciu próbach. Zabawa przypominająca nieco „wisielca” okazała się hitem. Tak wielkim, że już w lutym w lutym 2022 r. Wordle kupił „The New York Times”. Kwota transakcji (oczywiście w dolarach) nie została ujawniona, ale plotki głoszą, że była to siedmiocyfrowa. Łamigłówka jest nadal dostępna bez opłat.

- reklama -

Zgodnie z wymogami poprawności politycznej po przejęciu Wordle „NYT” szybko usunął z łamigłówki niektóre kontrowersyjne hasła, typu: „dziwka”, „niewolnika” i „lincz”.

W ostatnich dniach, ku oburzeniu części odbiorców,  „The New York Times” postanowił usunąć z łamigłówki słowo „płód”.

Łamigłówka bez słówka

- reklama -

Potencjalnie zostało ono usunięte z Wordle, jednak niektórzy użytkownicy mogą je wciąż zobaczyć. Widoczność słowa zależy od kwestii odświeżania okien w niektórych przeglądarkach. – Niektórzy użytkownicy mogą zobaczyć nieaktualną odpowiedź, która wydaje się ściśle powiązana z ważnymi bieżącymi wydarzeniami – zakomunikował „New York Times”. – Jest to całkowicie niezamierzone i przypadkowe, ta odpowiedź została załadowana do Wordle w zeszłym roku. W New York Times Games poważnie traktujemy naszą rolę jako miejsca rozrywki i relaksu, dlatego chcemy, aby Wordle nie był związany z bieżącymi, ważnymi wydarzeniami. Jednak ze względu na obecną technologię Wordle zmiana słów, które zostały już załadowane do gry, może być trudna.

Sąd Najwyższy i poprawki

Dlaczego „NYT” boi się „płodu”? Ponieważ sytuacja robi się napięta – pojawiła się możliwość wydania przez Sąd Najwyższy USA orzeczenia uchylającego pochodzący z 1973 r. wyrok w sprawie „Roe vs. Wade”. Kwestia kluczowa zarówno dla obrońców życia jak i dla aborcjonistów, bowiem wyrok uznawał aborcję w USA za legalną przez cały okres ciąży, dając jednak stanom możliwość wprowadzenia regulacji ograniczających możliwość aborcji w drugim i trzecim trymestrze. SN orzekł wówczas, że czternasta poprawka do konstytucji USA  z 1868 r. nie obejmuje nienarodzonych, ponieważ prawna kryminalizacja aborcji jest od niej późniejsza. Sędzia Harry Blackmun  zauważył, że gdyby uznano, iż dziecko poczęte jest osobą, wtedy aborcja zostałaby zdelegalizowana.

- reklama -

Jeśli teraz Sąd Najwyższy uchyli ten wyrok (a jest taka możliwość), w niektórych stanach aborcja może stać się nielegalna. Taka możliwość bardzo denerwuje aborcjonistów i liberalne media, a w USA trwa gorąca dyskusja na temat przyszłej decyzji Sądu Najwyższego. Usuwając słowo „płód” z popularnej łamigłówki  „New York Times” stwierdził w oświadczeniu, że to bardzo nietypowa okoliczność, ale mimo to podjęto starania, aby nie powtórzyła się ona w przyszłości. Wszystko dzięki zmienionej wersji gry, która została już zaplanowana. Pozostaje poczekać na inne „zakazane słowa”.

źródło: Wirtualnemedia

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Sikorski, ambasadorzy i biurwy z kraju

Jana Kulczyka już nie ma z nami, ale Radek nie tylko jest, ale i wrócił na swoje dawne stanowisko...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx