INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

13:10 | poniedziałek | 20.03.2023

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Nie każdy będzie jadł ten „tort”

Czas czytania: 4 min.

Kartka z kalendarza polskiego

20 marca

Śmierć prawie przed ołtarzem

Tragiczna pomyłka? Ofiara intrygi? Różnicy poglądów? Osiemdziesiąt lat temu w kościelnej kruchcie wileńskiego kościoła zginął Czesław Ancerewicz. Większość urodzonych po wojnie Polaków całkowicie pomija jeden...

Koniecznie przeczytaj

Miliardy zarobiły koncerny produkujące szczepionki na koronawirusa. Ale nie wszystkie. Rynek został bardzo szybko podzielony. A że i branża nietypowa, i siła reklamy większa niż gdzie indziej, nie wszystkim się udało.

W tej chwili nie ma chyba bardziej dochodowego biznesu od produkcji broni i szczepionek, szczególnie tych na koronawirusa. Obie branże, to branże „z perspektywami”. Z tym, że nie dla każdego. Jak ktoś się spóźnił, albo jest „nie z tej ligi”, to nie ma szans. Nie każdy będzie mógł jeść ten „tort”, a przynajmniej nie każdy będzie mógł „najeść się do syta”. Nawet jeśli ma stosowny „widelczyk”. Przekonała się o tym amerykańska firma Novavax, jeden z tamtejszych producentów szczepionek na koronawirusa.

- reklama -

Miało być tak pięknie

Novavax dobrze wyczuł koniunkturę, ale jak podał portal Bussines Insider, „stanął w obliczu problemów produkcyjnych i regulacyjnych, które opóźniły autoryzację szczepionki na Covid w USA do połowy lipca. Została wprowadzona półtora roku za konkurencyjnymi szczepionkami produkowanymi przez Pfizer, BioNTech i Moderna”. Tyle wystarczyło. Okazało się, że rynek został już nasycony. I zamiast gigantycznych dochodów, pojawiły się kłopoty, a akcje firmy poleciały na giełdzie w dół, co oczywiście przełoży się na jej kondycję finansową.

„Akcje amerykańskiego producenta leków spadają o ponad 30 proc. z powodu słabego popytu na szczepionki”, poinformował „Financial Times” (FT). Firma obniżyła swoje całoroczne prognozy przychodów o połowę. Oczekuje, że w 2022 r. wygeneruje 2-2,3 mld USD, chociaż poprzednie szacunki mówiły o 4-5 mld USD. W samym drugim kwartale Novavax sprzedał szczepionki na koronawirusa za 55 mln USD., co oznacza gwałtowny spadek w stosunku do 586 mln USD zanotowanych w poprzednich trzech miesiącach.

- reklama -

Szef Novavax Stanley Erck, powiedział, że zmiana prognoz przychodów firmy odzwierciedla załamanie popytu z dwóch rynków: USA i Covax globalnej inicjatywy szczepionkowej, która ma na celu dostarczenie dawek do krajów o niskich i średnich dochodach. Przyznał wprost, że jeśli chodzi o USA, to kierowana przez niego firma po prostu spóźniła się na rynek ze swoim produktem. Opóźnienia dostaw do Europy też zrobiły swoje. Swoje zrobił, o czym prezes firmy nie powiedział, ale o czym zapewne świetnie wie – brak reklamy, jaką media załatwiły bezkosztowo (?)najwększym producentom szczepionek. Kiedy szczepionki wchodziły na rynek, była mowa o produktach Pfizera, BioNTech, Moderny, Johson&Johson. To właśnie te firmy przejęły rynek i z nim Bruksela zawierała umowy. Novavax zarobi, ale na och tle będzie jak straganiarz przy wielkim markecie.

Rykoszet

Jak to zwykle bywa, rykoszetem dostały podmioty, które współpracując z Novavax same chciały zarobić. Należy do nich biotechnologiczna spółka z Konstantynowa Łódzkiego o nazwie Mabion. W październiku 2021 zawarła z Novavax umowę, na mocy której będzie wytwarzać na skalę komercyjną dla Novava antygen. Wartość umowy opiewała na 1,46 mld zł, a jej podpisanie spowodowało, że akcje Mabion na warszawskiej giełdzie momentalnie poszły w górę i pod koniec 2021 r. kosztowały po 75 zł. Kiedy okazało się, że Novavax nie osiągnie zakładanych zysków i sporo mu do zakładanych zysków zabraknie i cena akcji Mabion poleciała momentalnie w dół do 27 złotych.

- reklama -

Kura i złote jajka

Warto pochylić się na kwotami. Jeśli firma, której na covidowym rynku idzie słabo, zarobiła w ciągu pół roku zarobiła przeszło 600 mln USD, to ile zarobili od początku „pandemii” główni „gracze” – Moderna, Pfizer i BioNTech? W lutym 2022 tylko Pfizer poinformował, że w 2002 roku liczy na zyski rzędu 32 mld USD ze sprzedaży szczepionek i 22 mld USD ze sprzedaży leku na Covid-19. Łącznie 54 mld USD. Czyli w złotówkach, licząc po nieistniejącym już kursie 4,5 zł – 247,5 mld złotych.  A mowa tylko o planach na 2022 rok. Do tego trzeba dodać zysk z całego 2021 roku. W 2021 roku łączne dochody państwa polskiego wyniosły 495 mld zł. Czyli koncern od szczepionek na jednym swoim produkcie ma zarobić w tym roku ponad połowę tego, co w 2021 roku – całe państwo, będące wówczas w nienajgorszej kondycji gospodarczej. Czy ktoś jeszcze ma pytania na temat tego, ile potrwa „pandemia” i ile dawek szczepionki będzie rekomendowane do przyjęcia przez “ekspertów”?

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Jenoty to złooooo…

Jest. Już jest. Dwieście trzydziesta czwarta odsłona przyczyn koronawirusa. Zatem - nie nietoperze w niedogotowanej zupce, niemyte owoce ani...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx