Zjednoczona Prawica zaufała niewłaściwym lekarzom i urzędnikom odpowiadającym za służbę zdrowia. Straciła w ten sposób tysiące wyborców (ponad 200 tys. zmarło „nadmiarowo” podczas „pandemii”) i poparcie uczciwych lekarzy.
(…) W poniedziałek powyborczy Joachim Brudziński, szef sztabu PiS, przyznał, że wyborcy zawiedli się m.in. na polityce rządu wobec pandemii. Ministerstwo Zdrowia nigdy nie rozliczyło się ze swojej „strategii przeciwpandemicznej” ani przed obywatelami – mimo trwającej kampanii wyborczej, ani przed Sejmem, ani nawet przed Rzecznikiem Praw Obywatelskich, który tego urzędowo oczekiwał.
Nie odniesiono się na przykład do tego, że OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) podawała, że Polska była w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o zgony nadmiarowe podczas „pandemii”. Faktu tego (wielokrotnie wyższych wskaźników umieralności niż w innych krajach) nikt nie podważał, gdyż statystyki zgonów mają charakter obiektywny. Do dzisiaj nie ma jednak oficjalnego wyjaśnienia przyczyn tego stanu rzeczy. Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) dwukrotnie wzywał Ministra Zdrowia w 2022 r. (w styczniu i czerwcu) do wyjaśnienia:
1) powodów zwiększonej umieralności na COVID-19 w Polsce w porównaniu z innymi krajami,
2) przyczyn tzw. zgonów nadmiarowych,
3) wysokiej śmiertelności pacjentów podłączonych do respiratorów, leczonych na oddziałach intensywnej terapii. W odpowiedzi ze stycznia 2023 r. minister zdrowia poinformował, że 15 czerwca 2022 r. powołał Zespół do spraw analizy sytuacji zdrowotnej ludności Polski w czasie pandemii COVID-19 oraz jej konsekwencji zdrowotnych. Przewodniczącym Zespołu został Dariusz Poznański – Dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia, podlegający Wiceministrowi Zdrowia Waldemarowi Krasce. Zespół miał sporządzić raport w terminie do 31 grudnia 2022 r., czego nie wykonał. 7 grudnia 2022 r. przedłużono termin opracowania raportu do 31 marca 2023 r., a w dniu 30 marca 2023 r. wydano kolejne zarządzenie, w którym ostateczny termin ustalono na 30 czerwca 2023 r. Jednak do dzisiaj raportu nie ma. (…)
Okoliczności te wzbudzały niepokój sejmowej podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego (złożonej z pięciu posłów PiS, trzech posłów KO i jednej posłanki Lewicy). Przewodniczący podkomisji poseł Marek Hok (KO) zwołał w dniu 14 kwietnia 2023 r. posiedzenie, którego przedmiotem było rozpatrzenie informacji na temat przyczyn wysokiej umieralności w czasie pandemii COVID-19 oraz po jej zakończeniu.
Co wydarzyło się podczas obrad podkomisji, czy zostały złożone ostateczne wyjaśnienia i co jest do dziś ukrywane przed społeczeństwem – tylko w tekście Krystyny Górzyńskiej w najnowszym wydaniu “Warszawskiej Gazety” i na stronie internetowej www.warszawskagazeta.pl