INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

23:23 | piątek | 26.04.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Austria: pozwy przeciwko rządowi za zaniechania podczas epidemii

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

26 kwietnia

Jedźcie sami do Niemiec…

13 kwietnia 1943 W czasie II wojny światowej, Warszawa była dla Niemców najniebezpieczniejszym z okupowanych przez nich miast Europy. Każdy Polak mógł wtedy zginąć...

Koniecznie przeczytaj

Austriacka organizacja zajmująca się ochroną praw konsumentów poinformowała w środę, że złożyła cztery pozwy przeciwko rządowi tego kraju za to, że nie powstrzymał epidemii koronawirusa w alpejskim kurorcie narciarskim Ischgl we wczesnej fazie rozwoju zarazy.

Stowarzyszenie Ochrony Konsumentów (VSV) przekazało, że złożyło cztery pozwy, występując w imieniu osób prywatnych, w tym jednej z Austrii i trzech z Niemiec. Domagają się one od austriackiego rządu odszkodowania w wysokości do 100 tys. euro.

- reklama -

Procesy mają utorować drogę pozwowi zbiorowemu, który ma być złożony w przyszłym roku. Według prezesa VSV Petera Kolby ze stowarzyszeniem skontaktowało się ponad 6 tys. osób z 45 krajów świata. U 80 proc. z nich po powrocie z Ischgl zdiagnozowano infekcję SARS-CoV-2.

Oficjalnie pierwszy przypadek koronawirusa w tyrolskim ośrodku narciarskim został potwierdzony 7 marca, ale austriacka agencja zdrowia publicznego uważa, że pierwsze infekcje mogły mieć miejsce już 5 lutego – relacjonuje stacja BBC.

Ognisko epidemii w Ischgl było jednym z pierwszych w Europie i przyczyniło się do rozprzestrzenienia się koronawirusa na kontynencie – przypomina agencja AP.

- reklama -

Według VSV zarówno rząd krajowy Tyrolu, jak i austriacki rząd federalny wiedziały o zagrożeniu masowymi zakażeniami SARS-CoV-2 co najmniej od lutego, ale odpowiedziały na nie zbyt wolno.

Organizacja zarzuca także władzom regionalnym, że ze względu na interesy lokalnej branży turystycznej zlekceważyły zagrożenie – do licznych infekcji dochodziło na przykład w zatłoczonych barach.

Austriacka agencja zdrowia publicznego informowała na początku kwietnia, że Ischgl było największym ogniskiem epidemii w Austrii, w którym zakaziło się ponad 800 Austriaków i nawet dwa razy więcej osób z zagranicy, głównie z Niemiec i krajów skandynawskich. Miejscowość i jej okolice objęto kwarantanną 13 marca, po półtora miesiąca zaczęto łagodzić restrykcje.(PAP)

- reklama -

adj/ akl/

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Co planuje WHO?

Odebranie godności człowieka człowiekowi, wprowadzenie zasady "jednego zdrowia", Zielonego Ładu w skali globu i pozbawienie państw ich własnych praw....

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx