Rosja: dobowy przyrost zakażeń koronawirusem zbliżył się do 9 tys.

0
187
Władimir Putin podczas internetowego spotkania z pracownikami służby zdrowia. Czerwiec 2020 r. Fot. domena publiczna
Władimir Putin podczas internetowego spotkania z pracownikami służby zdrowia. Czerwiec 2020 r. Fot. domena publiczna

8945 przypadków koronawirusa wykryto w Rosji w ciągu minionej doby; ogólna liczba zakażeń wynosi teraz 1 185 231 – podał w czwartek sztab do walki z pandemią. Czwarty dzień z rzędu dobowy przyrost zachorowań przekracza 8 tys. i wciąż rośnie.

Od środy zmarło 169 pacjentów z Covid-19 – mniej niż dzień wcześniej, gdy sztab informował o 177 przypadkach śmiertelnych. Ogółem od początku pandemii zmarło w Rosji 20 891 osób.

W ciągu minionej doby wyzdrowiało 5985 zakażonych osób, a od początku pandemii – 964 242.

Pod obserwacją medyczną pozostaje w Rosji ponad 221 tys. osób. Od środy wykonano 384 tys. testów na obecność koronawirusa, ogólna liczba przeprowadzonych od początku pandemii testów przekroczyła 46,4 mln.

Na tle rosnącej liczby infekcji w Rosji rozpoczyna się w czwartek jesienny pobór do wojska. Do jednostek trafią poborowi w liczbie ponad 54 tys.

Siły zbrojne zapewniają, że podczas poboru przestrzegane będą środki bezpieczeństwa związane z pandemią. Rekruci mają w ciągu dwóch tygodni mieszkać i żywić się oddzielnie od reszty żołnierzy, przechodzić badania medyczne i regularne sprawdzanie temperatury.

Pandemia wpłynęła natomiast na planowany w Rosji spis ludności. Rozpoczyna się on w czwartek, ale główny etap został odroczony i przebiegnie we wszystkich regionach kraju wiosną przyszłego roku. Od czwartku spis prowadzony będzie w trudno dostępnych miejscowościach trzech regionów: obwodu tiumeńskiego, obwodu tomskiego i Kraju Krasnojarskiego.

Niektóre regiony Federacji Rosyjskiej przywracają ograniczenia znane z wiosny br. W obwodzie kaliningradzkim, sąsiadującym z Polską, władze zabroniły organizowania bankietów, wesel i imprez korporacyjnych. Zawieszono pracę sal kinowych w centrach handlowych.

W obwodzie wołgogradzkim z powodu koronawirusa trzeba było zamknąć cztery szkoły, a w kolejnych 49 część klas przeszła na naukę zdalną. Zamykanie klas masowo odbywa się w Republice Ałtaju – podało w czwartek niezależne radio Echo Moskwy.

Na pracę zdalną przechodzą niektóre komisje w niższej izbie parlamentu Rosji, Dumie Państwowej. Jak informował w tym tygodniu przewodniczący Dumy Wiaczesław Wołodin, w ciągu tygodnia aż ośmiu deputowanych trafiło do szpitali z powodu zakażenia koronawirusem.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ mal/

- reklama -
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze