INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

05:01 | piątek | 27.05.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Przestępcy zarabiają na koronawirusie. Nie daj się oszukać!

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

27 maja

Czarna legenda bitwy pod Korsuniem

26 maja 1648 r. Choćbyśmy bardzo chcieli, w historii Polski nie zawsze było wspaniale, a powiedzenie, że Polacy to najdzielniejsi z dzielnych, tylko ich dowództwo,...

Koniecznie przeczytaj

Pandemia koronawirusa wywołała nie tylko międzyludzką solidarność, ale uaktywniła przestępców. Pojawiły się nowe oszustwa. Policja i władze przestrzegają!

Wśród coraz liczniejszych fake newsów pojawiają się i te pochodzące od autentycznych oszustów. Wśród oszustw, jakie pojawiły się w ostatnich dniach, popularne jest rozsyłanie emaili o rzekomych planach zabrania oszczędności przez NBP na pokrycie strat spowodowanych przez koronawirusa. Władze informują – nie ma żadnych planów zajmowania prywatnych lokat przez Narodowy Bank Polski ani przekazywania ich na specjalny fundusz. Jeśli więc dostaniesz SMS lub mail informujący, że musisz kliknąć konkretny link, żeby ocalić swoje oszczędności – nie wierz. To próba oszustwa. Żaden bank ani żadna instytucja nie wysyła takich wiadomości.

- reklama -

Pojawiły się też sygnały o „ekipach” w kombinezonach i w maskach informujących mieszkańców, że mają opuścić swoje mieszkanie na czas przeprowadzanej dezynfekcji. Ani sanepid, ani nikt inny nie wysyła też żadnych ekip dokonujących przymusowej dezynfekcji mieszkań „po wystąpieniu przypadku koronawirusa” w danym bloku. Jeśli więc zastuka do Twoich drzwi – nie wpuszczaj jej i powiadom policję.

Nie ma żadnych szczepionek na koronawirusa. Wszystkie SMS-y informujące o tym, że wszyscy obywatele zostaną zaszczepieni i że aby uniknąć kolejek, wystarczy zapłacić określoną kwotę (zwykle kilkadziesiąt złotych) to oszustwo i próba wyłudzenia.

Nie ma też żadnego innego specyfiku zabezpieczającego przed koronawirusem. Wszelkie witaminy czy zioła, które „gwarantują” zabezpieczenie przed koronawirusem to oszustwo. Jedynym zabezpieczeniem jest izolacja, częste mycie rąk i unikanie skupisk ludzkich. Innych sposobów nie ma. Pamiętaj o tym, zanim wydasz ciężkie pieniądze na bezwartościowe ziółka.

- reklama -

Jeśli masz własny gabinet stomatologiczny czy kosmetyczny, pamiętaj – ani sanepid, ani policja nie wysyła do prywatnych gabinetów nikogo po maseczki czy rękawiczki. Szpitale proszą o wsparcie, ale żadne służby nie konfiskują wyposażeń prywatnych gabinetów. Nikt nie zbiera w nich sprzętu. Jeśli chcesz pomóc, dostarcz maseczki bezpośrednio do szpitali, sanepidu albo fundacji, które się tym zajmują. Nie oddawaj ich nikomu, kto przyjdzie po nie w policyjnym mundurze! To prawdopodobnie oszust a Twoje maseczki trafią na portal aukcyjny.

Nie daj się okraść.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Jak złapać Polaków na abonament

Jak zapewnić stały wpływ abonamentu? Ktoś wpadł na pomysł, że wystarczy Polakom dać po 100 zł. A potem już...

Przeczytaj jeszcze to!