Rezerwa Federalna ogłasza gotowość zaostrzenia polityki stóp procentowych. Przyczynami są wysoka inflacja i szybszy od oczekiwanego spadek bezrobocia – informuje Associated Press.
Według AP, Fed najprawdopodobniej ogłosi zmniejszenie miesięcznych zakupów obligacji, których celem było obniżanie długoterminowych stóp procentowych. Ponadto wczesną wiosną ograniczy pomoc gospodarczą realizowaną od wybuchu pandemii.
Amerykański biznes oczekuje także, że Fed podniesie referencyjną krótkoterminową stopę procentową, którą od marca 2020 r. utrzymywała blisko zera. Podwyżki stóp procentowych zwiększyłyby koszty kredytów, w tym hipotecznych, kart kredytowych i niektórych kredytów biznesowych. Agencja nazywa zmianę stanowiska Rezerwy Federalnej ostrym zwrotem, ponieważ zaledwie trzy miesiące temu przewidywała zaledwie jedną podwyżkę stóp w 2022 r.
Zdaniem AP, refleksja Fed nastąpiła po tym, jak inflacja konsumencka osiągnęła w listopadzie najwyższy poziom od czterech dekad, co oznacza, że gospodarka nie rozwija się tak, jak oczekiwano jeszcze kilka miesięcy temu. Przez większą część 2021 r. Fed szacowała inflację jako przejściową, bardziej obawiając się, że bezrobocie może nie spaść wystarczająco szybko.
Jednak znaczne podwyżki cen objęły także branże niedotknięte pandemią, takie jak przemysł motoryzacyjny, elektroniczny i materiałów budowlanych. W ten sposób rosnąca inflacja stała się dużym obciążeniem dla wielu amerykańskich gospodarstw domowych.
Wprawdzie Fed nadal spodziewa się, że inflacja spadnie do drugiej połowy przyszłego roku, jednak określa jako znaczne ryzyko utrzymywania się wysokich cen. Prawdopodobieństwo wzmocnił wtorkowy raport departamentu finansów, zgodnie z którym inflacja roczna skoczy o 9,6 proc.
Zmniejsza się za to stopa bezrobocia. Na początku listopada wynosiła 4,8 proc. aby w grudniu spaść do 4,2 proc. co oznacza, że gospodarka jest stabilna i zbliża się do maksymalnego pułapu zatrudnienia.
W związku z tym, prezes Fed Jerome Powell zapowiedział w Kongresie ograniczenie bodźców finansowych stymulujących gospodarkę, co pozwoli na rozpoczęcie podwyżek stóp procentowych na początku przyszłego roku.
AP ocenia, że przejście od bardzo niskich stóp procentowych do bardziej restrykcyjnej polityki kredytowej niesie ze sobą znaczne ryzyko. Zbyt szybkie podnoszenie stawek może zdusić wydatki konsumentów i przedsiębiorstw. To z kolei osłabiłoby gospodarkę i prawdopodobnie podniosłoby bezrobocie. Z drugiej strony, jeśli Fed będzie zbyt długo czekać, inflacja może wymknąć się spod kontroli. Wówczas Rezerwa, działając agresywnie, może doprowadzić do potencjalnej recesji.