W USA powstała grupa naukowa, która podobnie, jak w przypadku historycznego „Projektu Manhattan” chce zainicjować produkcję„broni atomowej” przeciwko koronawirusowi. W tej chwili interdyscyplinarny zespół przedstawia plany w Białym Domu.
Jak informuje „The Wall Street Journal” w USA powstała grupa naukowców, którzy w walce z Covid-19 chcą odegrać taką samą rolę, jak niegdyś organizatorzy Projektu Manhattan.
W czasie II wojny światowej pod taką nazwą ukryto prace nad bombą atomową. Dzięki nowej technologii Stany Zjednoczone pokonały Japonię. Badania jądrowe zainicjowała międzynarodowa grupa fizyków na czele z Albertem Einsteinem.
Naukowe autorytety przekonały do idei prezydenta Franklina D. Roosevelta. W efekcie Biały Dom przeznaczył na projekt kosmiczną wówczas kwotę 2 mld dol.
Dzisiejszy zespół, który przyjął nazwę Scientists to Stop Covid-19 (Naukowcy przeciwko koronawirusowi), lobbuje obecnie identyczny pomysł wśród najwyższych urzędników administracji federalnej oraz szuka poparcia w kręgach biznesowych i naukowych.
W skład grupy wchodzą miliarderzy, znani uczeni i lekarze. – Twierdzą, że mają odpowiedź na pandemię – informuje „The Wall Street Journal”. Tytuł dodaje, że na tym etapie działalności uczestnicy podejmują dwutorowe działania.
Po pierwsze, organizują bazę danych o światowej wiedzy na temat Covid-19. Równolegle prowadzą selekcję najbardziej obiecujących badań, kierunków i odkryć, które pomogą stworzyć odpowiedni lek oraz szczepionkę. Całość umożliwi koordynację poszukiwań antidotum.
Po drugie, grupa koncentruje się na budowie kanałów łączności z najwyższymi władzami USA oraz kręgami wielkiego biznesu. Chodzi o uzyskanie politycznego parasola Białego Domu, który zapewniłby państwowe gwarancje powodzenia projektu.
Zadaniem lobbingu wśród największych koncernów jest nie tylko pozyskanie inwestorów. Bardzo ważne jest wytypowanie ośrodków, które dysponują odpowiednim potencjałem naukowym i zapleczem laboratoryjnym do szeroko zakrojonych badań nad wirusem. W następnej fazie kontakty biznesowe zapewnią odpowiednią infrastrukturę produkcyjną opracowanych środków.
Grupa nie zamierza ograniczyć się do stworzenia „farmakologicznej bomby atomowej” przeciwko Covid-19. Wypracowane metody oraz zaplecze naukowo-produkcyjne i finansowe, mogą zostać wykorzystane, jako model w zwalczaniu najgroźniejszych chorób trapiących ludzkość.