INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

13:58 | piątek | 29.03.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Niemcy biorą się za historię

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

29 marca

Takie są rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie

Uczelnia miała być przeznaczona głównie dla szlachty, ale wbrew intencjom fundatora jej charakter zmienił się szybko ze szlacheckiego na mieszczański.15 marca 1594 Przekładając...

Koniecznie przeczytaj

Niemieckie media żądają zmiany nazwy znanego instytutu medycznego. Jak wskazują najnowsze badania historyków, Robert Koch dokonywał w Afryce zbrodni na ludziach.

– Zmarły przed 110 laty profesor Robert Koch jest uznawany na świecie za wzór medycznego odkrywcy i badacza chorób infekcyjnych. Podziw dla niemieckiego naukowca wyraża cały współczesny świat. Jednak w afrykańskich koloniach postępował z tubylcami tak niemoralnie i okrutnie, że dziś należy pozbawić jego imienia słynny instytut medyczny – żąda tygodnik „Der Spiegel”.

Jak przypominają historycy z Uniwersytetu w Hamburgu, na przełomie XIX i XX w. Niemcy stały się mocarstwem, m.in. dzięki zdobyciu afrykańskich kolonii. Berlin zawdzięczał sukces odkryciom medycznym Roberta Kocha. W 1882 r. odkrył prątka gruźlicy, co przyniosło uczonemu światową sławę i Nagrodę Nobla w 1905 r.

- reklama -

Otrzymał własny instytut badawczy, który stał się Mekką infekcyjnej medycyny całej Europy. Koch rozszerzył swoją naukową biografię o sukcesy w walce z malarią. Bez zwalczenia tej choroby Europejczycy nie mogli przebywać w licznych koloniach Afryki i Azji. Dlatego uczony najwięcej czasu spędzał na badaniach prowadzonych w siedliskach egzotycznych infekcji.

– Ostatnia wizyta w Afryce w latach 1905–1907 jest najciemniejszą kartą w historii Roberta Kocha”, twierdzi „Der Spiegel”. Uczony starał się odkryć przyczyny śpiączki afrykańskiej, groźnej dla tubylców i białych kolonizatorów. Eksperymentował z silnie toksycznymi środkami farmakologicznymi, które podawał setkom Afrykańczyków w znacznie silniejszych dawkach niż białym pacjentom.

Bezwzględna chęć odniesienia sukcesu naraziła setki ofiar eksperymentu Kocha na straszliwe cierpienia. Od trwałej ślepoty, po śmierć w męczarniach, ponieważ lek zawierał arszenik. Tymczasem słynny badacz narażał świadomie życie i zdrowie mieszkańców Afryki, ponieważ był autorem podręcznika, w którym opisał efekty uboczne arszeniku.

- reklama -

Ponadto Koch zasłużył się dla idei obozów koncentracyjnych. Na jego żądanie niemiecka armia spędzała tubylców siłą do zamkniętych miejsc, gdzie uczony mógł przeprowadzić eksperyment i obserwować jego skutki.

Niestety dziś, jak ubolewa „Der Spiegel”, Instytut Roberta Kocha przemilcza ciemne karty historii patrona. Tygodnik wzywa rząd Angeli Merkel, żeby oczyścił Niemcy z „kolonialnego piętna”. Pyta również, czy w świetle ujawnionej prawdy Robert Koch jest wzorem niemieckiego naukowca?

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklama spot_img

Ostatnio dodane

Kiedy szczur na obiad?

Nie ustają próby zmuszenia ludzi do przerzucenia się na dietę robaczaną. A ponieważ ona z jakiegoś powodu nie zyskuje...

Przeczytaj jeszcze to!