W związku z oczekiwaniem na publikację orzeczenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej, hiszpańska federacja stowarzyszeń pro-life Federación Española de Asociaciones Provida wydała specjalne oświadczenie.
W ciągu kilku dni inicjatywę hiszpańska poparło ponad 100 organizacji pro life z Europy i obu Ameryk. Komentując hiszpańska inicjatywę, Jakub Bałtroszewicz, prezes Polskiej Federacja Ruchów Obrony Życia i Rodziny wskazał, że priorytetem dla polskiego rządu winno być podjęcie prac nad rozwiązaniami w programie „Za życiem”, m.in. wspierającym rodziny posiadające niepełnosprawne dzieci.
W omawianym oświadczeniu stwierdzono m.in., że możliwość eliminacji chorych dzieci w wieku prenatalnym, aż do momentu ich urodzenia się, byłaby naruszeniem praw osób niepełnosprawnych.
Przytoczono dotyczące tego stwierdzenie Komitetu ONZ Praw Osób Niepełnosprawnych (UNIC) z 2017 r.: „Przepisy, które jednoznacznie zezwalają na aborcję z powodu niepełnosprawności, naruszają Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych”.
Zdaniem sygnatariuszy omawianego oświadczenia, w przypadku publikacji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego “Rzeczpospolita Polska może stać się wzorem do naśladowania dla krajów z całego świata, gdyż wszystkie są wezwane do przyjęcia przepisów chroniących osoby niepełnosprawne i chore, które mają takie samo prawo do życia jak inni”.
Podpisane pod oświadczeniem organizacje działają m.in. w: Holandii, Austrii, Urugwaju, Belgii. Bułgarii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Danii, Chile, Argentyny, Brazylii, USA, Paragwaju, we Włoszech, na Węgrzech, Białorusi i Ukrainie,
Źródło: jedenznas.pl