INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

Centralna Agencja Informacyjna

11:05 | wtorek | 18.01.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zawieszona przez TSUE

Czas czytania: < 1 min.

Koniecznie przeczytaj

Decyzją Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego została dziś zawieszona. Teraz nasz kraj powinien dostosować się do tej decyzji. Jeśli tego nie zrobi, Komisja Europejska może wnioskować o dzienne kary dla Polski.

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego to kwestia, którą TSUE zajęło się w styczniu, kiedy Komisja złożyła wniosek o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, które mają doprowadzić do zablokowania Izby Dyscyplinarnej. Swoją dzisiejszą decyzją TSUE przychylił się do zdania KE.

- reklama -

– Gwarancja niezależności Izby Dyscyplinarnej jako sądu właściwego do orzekania w sprawach dyscyplinarnych sędziów Sądu Najwyższego i sędziów sądów powszechnych ma zasadnicze znaczenie dla zachowania niezależności zarówno Sądu Najwyższego, jak i sądów powszechnych – podkreślili sędziowie.

Decyzję TSUE skomentował premier Mateusz Morawiecki. – Reforma wymiaru sprawiedliwości należy do wyłącznej kompetencji państw członkowskich. – powiedział.

– My z całą pewnością skierujemy do Trybunału Konstytucyjnego, który jest najwyższą instancją odwoławczą, zapytanie w tej sprawie. Do jakiego stopnia instytucja taka jak TSUE może wydawać wyroki zabezpieczające tego typu? Oczywiście podejmiemy odpowiednie analizy. Przekażemy odpowiedź w stosownym czasie zgodnie z procedurami – uznał szef polskiego rządu.

- reklama -

Warto przypomnieć, że 2 kwietnia TSUE orzekł, że Polska, Czechy i Węgry złamały prawo Unii Europejskiej. Państwa te odmówiły udziału w mechanizmie relokacji uchodźców.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Morawiecki wyprzedził Trzaskowskiego. Duda z tragicznym wynikiem [SONDAŻ]

Najnowszy sondaż IBRiS pokazuje zaskakujący trend w krajowej polityce. Mateusz Morawiecki jest liderem zaufania, a tuż za nim znalazł...

Przeczytaj jeszcze to!