INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

04:01 | piątek | 20.05.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

TSUE: bezpieczeństwo wewnętrzne państw bez znaczenia

Czas czytania: < 1 min.

Kartka z kalendarza polskiego

20 maja

Roczniki, czyli kroniki słynnego Królestwa Polskiego

19 maja 1480 r. To najbardziej znany polski kronikarz. Mało kto jednak wie, że był także znakomitym geografem, dyplomatą i nauczycielem. 18 maja 1480 r....

Koniecznie przeczytaj

– Polska, Czechy i Węgry złamały prawo Unii Europejskiej, odmawiając udziału w mechanizmie relokacji uchodźców – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Przypomnijmy – po wybuchu tzw. kryzysu emigracyjnego w 2015 r. Rada Unii Europejskiej podjęła dwie decyzje o relokacji najpierw 40 tys. a potem 120 tys. „uchodźców”, którzy dotarli z Afryki i Bliskiego Wschodu do Grecji i Włoch i domagali się międzynarodowej ochrony. Chociaż rząd Platformy Obywatelskiej deklarował, że Polska weźmie udział w mechanizmie relokacji, po wygranych wyborach gabinet Prawa i Sprawiedliwości, mając w tej sprawie poparcie większości polskiego społeczeństwa, odmówił udziału w rozwiązaniach przyjętych przez Radę UE. Podobne stanowisko zajęły Węgry i Czechy, argumentując, że wykonanie decyzji zagrażałoby realizacji ich obowiązków, dotyczących utrzymania porządku publicznego i bezpieczeństwa wewnętrznego.

- reklama -

W czwartkowym orzeczeniu TSUE stwierdził, że „Państwa członkowskie nie mogą, w celu uchylenia się od wdrożenia tego mechanizmu powoływać się na swoje obowiązki ani dotyczące utrzymania porządku publicznego i ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego, ani na podnoszone nieprawidłowe funkcjonowanie mechanizmu relokacji”.

Źródło: PAP

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

„Wyborcza” strzeliła w „Groty” i trafiła w ukraiński płot  

Dwa numery tej samej gazety, nieco ponad rok odstępu i dwie zupełnie różne informacje na ten sam temat, czyli...

Przeczytaj jeszcze to!