INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

08:56 | poniedziałek | 27.03.2023

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Wirus mafii nadchodzi

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

27 marca

Śmierć prawie przed ołtarzem

Tragiczna pomyłka? Ofiara intrygi? Różnicy poglądów? Osiemdziesiąt lat temu w kościelnej kruchcie wileńskiego kościoła zginął Czesław Ancerewicz. Większość urodzonych po wojnie Polaków całkowicie pomija jeden...

Koniecznie przeczytaj

Wirus mafii nadchodzi, alarmują włoskie media. Trudne czasy to idealne środowisko dla mafii, która dzięki epidemii rozkwita. Nic dziwnego, że sycylijski klan zyskał nową nazwę: Korona Nostra.

Włochy stały się największą ofiarą europejskiej epidemii. Właśnie dlatego ogromne korzyści z tragedii wyciąga mafia. Wirus mafii przejawia się w tym prostym stwierdzeniu: „Głodny nie pyta, z jakiego pieca jest chleb, który zjada”. Tak szanse pojawiające się przed mafią sparafrazował Roberto Saviano. Ekspert od świata kryminalnego, dziennikarz, autor książki “Gomorra” twierdzi, że podczas pandemii chlebem są środki ochrony, respiratory i leki. Nikt potrzebujący nie zapyta o ich pochodzenie i cenę, a mafia zarobi na nieszczęściu.

- reklama -

Dziennikarz śledczy na łamach „La Reppblica” udowadnia, że koronawirus stworzył idealne środowisko dla włoskich klanów. Mafia opanowała przecież dziedziny kluczowe dla życia społecznego w obecnej sytuacji. Kontroluje biznes odpadów komunalnych i pogrzebowy. Do „rodzin” należą: handel detaliczny, hurtowe zaopatrzenie w paliwa i firmy sprzątające. „Mafia wie, co obecnie cieszy się szczególnym popytem i odpowie podażą usług oraz towarów na własnych warunkach”. Tak było zawsze, twierdzi Silvano.

Gorzej, że zorganizowana przestępczość zaraziła włoską służbę zdrowia. Świadczy o tym głośny proces szpitalnej administracji w Pawi. Dyrektor placówki był jednocześnie łącznikiem kalabryjskiej ‘Ndranghety.

Z kolei niemiecki „Die Welt” jest wstrząśnięty cynizmem i szybkością, z jakimi mafia dostosowała się do ograniczeń kwarantanny. Handel narkotykami błyskawicznie przeniósł się z nocnych klubów do kolejek oczekujących przed supermarketami, aptekami i szpitalami.

- reklama -

Optymizmem nie napawa kryzys ekonomiczny, w który na skutek zarazy wchodzą Włochy. Silvano mówi wprost: „Szansę na kontrakty i zamówienia państwowe będą mieli silniejsi. Kluczową rolę odegrają więc mafijne powiązania”.

Znany wróg klanów prokurator Nicola Gratteri proponuje radykalne rozwiązanie. Chce, żeby władze uzależniły przyznawanie osłonowych dotacji finansowych od antymafijnej lustracji przedsiębiorców.

Zobacz także: 173 tys. Włochów ukaranych za złamanie przepisów o walce z epidemią.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Arkansas na drodze do normalności

Kolejny stan USA wprowadza prawo chroniące dzieci i młodzież przed szaleństwem ideologii LGBT. Na szczęście dla Amerykanów, kwestie te...

Przeczytaj jeszcze to!