INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

Centralna Agencja Informacyjna

11:22 | środa | 08.12.2021

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Z ostatniej chwili!

CAI 24 – Liczba potwierdzonych przypadków Covid-19 wynosi już 2 885 185. Zdiagnozowano 211 nowych zakażeń. Zmarły 2 osoby. Epidemia w naszym kraju pociągnęła już za sobą 75 299 ofiar.

100 mln zł dla szpitali jednoimiennych od NCBR

Czas czytania: 3 min.

Koniecznie przeczytaj

Łącznie co najmniej 100 mln zł mogą otrzymać szpitale jednoimienne na dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2, służących ochronie personelu oraz leczeniu COVID-19 – poinformowało w piątek Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Nowe przedsięwzięcie dla szpitali jednoimiennych na prace B+R uruchomiło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). O dofinansowanie projektów mogą starać się wszystkie placówki tego typu, które prowadzą badania naukowe lub prace rozwojowe. Inicjatywa ma formę nie tradycyjnego konkursu, ale dofinansowania przyznawanego na maksymalnie prostych zasadach. Taka forma pomocy jest możliwa dzięki wejściu w życie rozwiązań przyjętych w tzw. drugiej tarczy antykryzysowej – podało NCBR w komunikacie prasowym.

Budżet przedsięwzięcia to 100 mln zł. NCBR zastrzega sobie możliwość zwiększenia tej kwoty. Środki finansowe będą pochodziły z budżetu krajowego – ze środków dotacji celowej będącej w dyspozycji NCBR.

Wniosek o dofinansowanie

O dofinansowanie mogą się starać: szpitale jednoimienne (podmioty lecznicze przekształcone na mocy decyzji Ministra Zdrowia w szpitale zakaźne przeznaczone wyłącznie do opieki nad pacjentami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem), konsorcja szpitali jednoimiennych (maksymalnie 2 podmioty) oraz konsorcja szpitali jednoimiennych i jednostek naukowych (maksymalnie 2 podmioty, przy czym szpital nie musi być liderem konsorcjum).

NCBR przygotowało – jak opisuje w komunikacie – możliwie “najprostszy i przejrzysty” wniosek, który umożliwi szpitalom szybkie i skuteczne aplikowanie o dofinansowanie. Dodatkowo Centrum udostępniło specjalną instrukcję ze wskazówkami dotyczącymi poszczególnych części wniosku.

“Szpitale jednoimienne, pierwsze na linii frontu w walce z koronawirusem, muszą mieć priorytetowy dostęp nie tylko do sprzętu i personelu, ale również do środków na prowadzenie badań i prac rozwojowych” – mówi Wojciech Murdzek, minister nauki i szkolnictwa wyższego, cytowany w komunikacie. “Dziękując wszystkim pracownikom tych placówek za ich dotychczasowy niezwykły wysiłek, zachęcamy ich do dalszych prac nad rozwiązaniami, które pomogą zahamować, zapobiegać chorobie oraz podnosić skuteczność leczenia. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oferuje swoje wsparcie w tym zakresie uruchamiając wraz z NCBR nowe przedsięwzięcie dla szpitali jednoimiennych na prace B+R i przekazując na ten cel 100 mln zł” – dodaje.

“Oczekujemy, że przedsięwzięcie umożliwi m.in. opracowanie terapii lekowych i nielekowych dedykowanych COVID-19 oraz schematów leczniczych i procedur medycznych, nowych rozwiązań i technologii w zakresie ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 oraz diagnostyki COVID-19, a także stworzenie odpowiednich narzędzi informatycznych do zbierania danych epidemiologicznych i terapeutycznych” – mówi Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Wnioski o dofinansowanie składać można wyłącznie za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w terminie od 22 kwietnia 2020 r. do 31 maja 2020 r. (do godz. 16:00). Ocena wniosków prowadzona jest w trybie ciągłym i rozpoczyna się po wpłynięciu wniosku. W zależności od liczby wniosków będących w ocenie, może ona trwać do 14 dni roboczych.

Szczegółowe informacje o przedsięwzięciu „Wsparcie szpitali jednoimiennych w walce z rozprzestrzenianiem się zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz w leczeniu COVID-19” są dostępne na stronie NCBR.

Źródło: PAP

Zobacz także: Straż Graniczna przekazała prawie 1000 litrów nielegalnego alkoholu dla szpitala

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Gigantyczne kolejki na białoruskich przejściach granicznych

Po zamknięciu przejścia granicznego Kuźnica Białostocka, sytuacja w innych punktach granicy pomiędzy Białorusią i Unią Europejską wyraźnie się skomplikowała....

Przeczytaj jeszcze to!