INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

08:08 | poniedziałek | 23.05.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Lek na koronawirusa oparty na osoczu osób, które wyzdrowiały

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

23 maja

Świątynia sztuki zamiast świątyni Ducha Świętego  

Poniedziałek, 23 maja 1892 r. Zbudowany jeszcze w średniowieczu kościół u progu XX w. musiał ustąpić miejsca świątyni sztuki. Człowiekiem, który się z tym nie...

Koniecznie przeczytaj

Toczą się prace, również w Polsce, nad lekiem opartym na osoczu osób, które przebyły koronawirusa. Wydaje się, że jest szansa, żeby na jesieni taki lek został wprowadzony do użytku – powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Jak podkreślił Gadomski w TVP Info, prace nad przetaczaniem osocza osób, które wyzdrowiały z choroby COVID-19 osobom chorującym, są na razie “eksperymentem medycznym”. “To nie jest dzisiaj cudowny lek, to jest ciągle eksperyment” – przekonywał. “To terapia, nad którą dzisiaj pracują klinicyści – zaangażowaliśmy krajowych konsultantów wielu dziedzin: m.in. transfuzjologii, hematologii, onkologii i lekarzy zakaźników” – powiedział.

- reklama -

“Toczą się prace, również w Polsce, nad lekiem opartym na osoczu osób, które przebyły koronawirusa i wydaje się, że istnieje szansa, żeby na jesieni taki lek został opatentowany, wprowadzony do użytku” – powiedział Gadomski.

“Rozpoczęliśmy już w ubiegłym tygodniu pobór tego osocza. Staramy się dotrzeć do tych osób, które wyzdrowiały. Za chwilę ruszamy z kampanią społeczną, zachęcającą ozdrowieńców do oddawania osocza” – poinformował wiceminister. Jak jednak podkreślił, spośród dzisiejszych ok. 1,5 tys. osób, które wyzdrowiały, tylko pewien procent, około 5-8 proc., będzie mogło zostać dawcą. “Ale dzięki temu być może (niedługo) podamy je już pierwzym przypadkom chorych” – dodał.

Niektórzy pacjenci, którzy przeszli chorobę i wyzdrowieli, wytwarzają we krwi przeciwciała przeciwko wywołującemu ją koronawirusowi SARS-CoV-2. Na całym świecie, w Europie, Chinach i USA prowadzi się próby polegające na pobraniu z krwi osocza ozdrowieńców wraz z tymi przeciwciałami – i podawaniu go pacjentom walczącym z chorobą. W niektórych próbach uzyskano zachęcające efekty terapii, wciąż nie ma jednak dowodów, w jakim stopniu ta terapia jest skuteczna.

- reklama -

Z czwartkowych danych resortu zdrowia wynika, że zakażenie koronawirusem w Polsce potwierdzono dotąd u 10 tys. 511 osób, z których 454 zmarły. Odnotowano 1740 zakażonych, którzy wyzdrowieli.

Źródło: PAP

Zobacz także: Brazylia – minister nauki: mamy lek na Covid-19; pierwsze testy na chorych w maju

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Lekarz żądający prawdy o pandemii uniewinniony w covidowym procesie! 

Przez ostatnie dwa lata lekarza, którzy podważali medialny przekaz o covidzie i domagali się rzetelnej debaty i informowania społeczeństwa...

Przeczytaj jeszcze to!