INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

11:58 | czwartek | 25.04.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Nowa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

25 kwietnia

Jedźcie sami do Niemiec…

13 kwietnia 1943 W czasie II wojny światowej, Warszawa była dla Niemców najniebezpieczniejszym z okupowanych przez nich miast Europy. Każdy Polak mógł wtedy zginąć...

Koniecznie przeczytaj

Na oficjalnej strona internetowej Prezydenta RP opublikowano nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego. Z dokumentu wynika, że pomimo pandemii priorytety bezpieczeństwa nie ulegną zmianie. Największym zagrożeniem pozostaje niestabilność międzynarodowa, wyzwaniem zaś suwerenność energetyczna.

Jak poinformowała kancelaria Andrzeja Dudy, prezydent podpisał nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego RP. W uroczystym akcie uczestniczyli premier Mateusz Morawiecki i minister obrony Mariusz Błaszczak.

Zatwierdzając dokument, prezydent powiedział: – Przygotowanie tego dokumentu zajęło kilka lat, a odnosi się on przede wszystkim do zmian, które nastąpiły w okresie ostatniego pięciolecia. Dodał także, że w zakresie bezpieczeństwa należy myśleć i działać biorąc pod uwagę przyszłość, potencjalne zagrożenia oraz kierunki rozwoju.

- reklama -

Andrzej Duda podkreślił ogromną poprawę sytuacji Polski w porównaniu z 2014 r. Odnosząc się wyzwań energetycznych, wskazał na rolę gazoportu w Świnoujściu, którego docelowa przepustowość ma wynieść 7,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Jest to istotny krok w osiągnięciu suwerenności energetycznej, a więc „w uniezależnieniu od dostaw Gazpromu”.

– Gaz, który importujemy z Rosji, jest nam sprzedawany drożej, niż muszą za ten gaz płacić Niemcy. To oczywisty efekt tego, że nie byliśmy tutaj w pełni suwerenni, nie mięliśmy pełnej dywersyfikacji, byliśmy zmuszeni do tego, aby taki kontrakt podpisać – powiedział prezydent.

Andrzej Duda odniósł się również do bezpieczeństwa militarnego. Zwrócił uwagę, że w ostatnich pięciu latach o 30 tys. żołnierzy zwiększyła się liczebność polskich sił zbrojnych. Powstał także ich piąty rodzaj, Wojska Obrony Terytorialnej. Andrzej Duda zaznaczył, że wzrosło również uposażenie żołnierzy.

- reklama -

– Zwiększyły się ogromnie nasze wydatki na obronność, to wzrost prawie o 40 proc. w stosunku do 2014 r. – ocenił prezydent. Wskazał, że podpisane zostały kontrakty, które mają prowadzić do modernizacji polskiej armii. Wymienił, m.in. zakup systemów HIMARS, Patriot oraz myśliwców piątej generacji F-35, czytamy w komunikacie BBN.

Zatwierdzenie strategii oraz wystąpienie prezydenta RP nie uszło uwagi rosyjskich mediów. Jak skomentowała news Agencja RIA Nowosti: Polska nazwała swoim największym zagrożeniem neoimperialną politykę Moskwy.

Ponadto rosyjskie media zwracają uwagę, że polska strategia „odzwierciedla stosunek Zachodu do Chin”. Jak podkreśla RIA Nowosti, Polska dostrzega w tym kontekście potrzebę dalszej konsolidacji i wspólnego stanowiska Europy Środkowej.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Koniec pewnej epoki?

Są kraje uprzywilejowane. Brytyjczycy mieli królową Elżbietę, Polacy mają Marylę Rodowicz - jaki system polityczny by nie panował, kto...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx