INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

05:32 | wtorek | 19.03.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Czesi uznali owrzodzenie języka wczesnym objawem COVID – 19. Polska profesor sceptyczna

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

19 marca

Takie są rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie

Uczelnia miała być przeznaczona głównie dla szlachty, ale wbrew intencjom fundatora jej charakter zmienił się szybko ze szlacheckiego na mieszczański.15 marca 1594 Przekładając...

Koniecznie przeczytaj

W czasopiśmie “Oral Diseases” ukazał się tekst informujący o wynikach kolejnych badań, dotyczących COVID-19. Sugerują one, że u pacjentów przechodzących chorobę bezobjawowo, lub bardzo łagodnie, często występuje owrzodzenie języka.

Naukowiec z czeskiego Masaryk University w Brnie, który wnioski z przeprowadzonych badań opublikował w pracy “National Centre for Evidence-Based Healthcare and Knowledge Translation”, twierdzi, że “owrzodzenie języka to bezpośredni objaw infekcji SARS-CoV-2”. Poproszona o komentarz w tej sprawie, specjalistka w dziedzinie chorób zakaźnych, prof. Anna Boroń-Kaczmarska, zaleca powściągliwość w formułowaniu jednoznacznych wniosków.

- reklama -

“Przy infekcjach wirusowych – w tym przypadku SARS-CoV-2 – mogą ujawnić się różne nietypowe objawy, często incydentalne. Byłabym zatem bardzo ostrożna wobec stawiania tez, że owrzodzenie języka, może być jednym z typowych objawów COVID-19, szczególnie u osób, które przechodzą zakażenie łagodnie. Pamiętajmy, że infekcje jamy ustnej mogą mieć różne źródła” – zauważa profesor.

Cytowany wcześniej dr Riad, skorzystał w swoich badaniach z dokumentacji szpitalnej i danych laboratoryjnych pacjentów, którzy mieli owrzodzenie języka. Byli oni leczeni w okresie od kwietnia do czerwca br. Większość z nich przechodziła infekcje bezobjawowo lub łagodnie. Niemal 54 proc. badanych, pięć dni po wykonaniu testu w kierunku SARS-CoV-2, doświadczyło owrzodzenia języka. U pozostałych 46 proc., pojawił się ten objaw jeszcze wcześniej.

Dr Riad ma na swoim koncie badanie największej, jak do tej pory, grupy osób zakażonych SARS-CoV- 2. Profesor Boroń – Kaczmarska twierdzi, że badania, choć są ważne i potrzebne, wciąż jednak opierają się zbyt małej liczbie danych, żeby można było potwierdzić dana tezę, jak np. tą o owrzodzeniu języka, jako jednym z pierwszych objawów COVID-19.

- reklama -

Źródło:portal.abczdrowie.pl

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Izraelczycy i ich niemieckie metody

Minister bezpieczeństwa narodowego Izraela Itamar Ben Gwir w głębokich ukłonach podziękował izraelskiemu żołnierzowi za zastrzelenie terrorysty, pochwalając postawę żołnierza....

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx