INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

Centralna Agencja Informacyjna

09:17 | czwartek | 20.01.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Francja: szczepienia przeciw Covid-19 od ostatniego tygodnia grudnia

Czas czytania: 2 min.

Koniecznie przeczytaj

Premier Francji Jean Castex podczas środowego wystąpienia w Zgromadzeniu Narodowym powiedział, że szczepienia przeciw Covid-19 rozpoczną się w ostatnim tygodniu grudnia, jeśli szczepionka uzyska do tego czasu wszystkie konieczne zezwolenia.

Premier przypomniał, że oczekuje się, iż 21 grudnia Europejska Agencja Leków (EMA) zezwoli na wprowadzenie na rynek szczepionki przeciwko Covid-19 wyprodukowanej przez firmy Pfizer i BioNTech. Na ten dzień EMA zapowiedziała spotkanie panelu ekspertów, którzy mają ocenić skuteczność i bezpieczeństwo stosowania tego leku.

- reklama -

Francuzi, którzy nie należą do grup zagrożonych lub uprzywilejowanych – jak medycy – będą musieli zaczekać na szczepienia “do końca wiosny” – wyjaśnił Castex.

Pierwsza faza szczepień rozciągnie się na sześć do ośmiu tygodni, ze względu na konieczność zachowania 21-dniowej przerwy między podaniem pierwszej i drugiej dawką – dodał.

Rząd będzie proponował osobom szczepionym, by skorzystały wcześniej z konsultacji medycznej; lekarze będą też nadzorować proces szczepień. “Żadna szczepionka nie zostanie podana bez wyrażenia na to zgody (pacjenta)” – zapewnił premier.

- reklama -

Poinformował też, że Francja “jest obecnie w stanie przeprowadzać do 3 mln testów na koronawirusa tygodniowo”.

Wcześniej w środę rzecznik rządu Gabriel Attal poinformował, że władze planują zaszczepienie na koronawirusa około 15 mln Francuzów przed latem 2021 roku, a w styczniu – około miliona osób.

W czwartek Castex oznajmił, że Francja otrzyma 200 mln dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi, co oznacza możliwość zaszczepienia 100 mln osób, ponieważ potrzeba dwóch dawek szczepień.

- reklama -

Szczepienia będą darmowe, będą odbywać się stopniowo, a priorytet otrzymają osoby najbardziej zagrożone ciężkim przebiegiem Covid-19, tzn. osoby starsze w domach opieki, osoby z chorobami współistniejącymi oraz personel medyczny.

We Francji będą dostępne szczepionki koncernów Pfizer-BioNTech, Moderna i Sanofi. Pełnomocnikiem ds. szczepień został wybrany immunolog prof. Alain Fischer. (PAP)

fit/ akl/Tematy:

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Działacze LGBT zebrali ponad 5 tys. złotych dla krowy, która czuje się bykiem. Ekspert: Rolnik dobrze zarobił na debilach

Lewicowi działacze zbierają pieniądze, aby wykupić krowę, która czuje się bykiem. Prezes zarządu Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x