INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

05:36 | piątek | 22.11.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Unia zwiększa zapasy medyczne; będą magazynowane w dziewięciu państwach

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

22 listopada

Jan Kazimierz w słuckim pasie

20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

Koniecznie przeczytaj

Belgia, Holandia i Słowenia będą nowymi krajami magazynującymi zapasy unijnych materiałów medycznych – poinformowała Komisja Europejska. W sumie dziewięć państw unijnych będzie przechowywać te materiały na wypadek pogorszenia się sytuacji z pandemią Covid-19.

Zapasy obejmują obecnie ponad 65 milionów masek medycznych i 15 milionów masek FFP2 i FFP3, ponad 280 milionów par rękawiczek medycznych, blisko 20 milionów fartuchów medycznych oraz kilka tysięcy koncentratorów tlenu i respiratorów.

- reklama -

Ten wspólny zapas ratującego życie sprzętu medycznego ma być rozprowadzany w całej Europie w sytuacjach nagłych przypadków medycznych, na przykład gdy krajowe systemy opieki zdrowotnej są przytłoczone znaczną liczbą pacjentów z koronawirusem. W ramach mechanizmu ochrony ludności podstawowe produkty medyczne zostały jak dotąd dostarczone do Chorwacji, Czech, Francji, Włoch, Litwy i Hiszpanii, a także do Czarnogóry, Macedonii Północnej i Serbii.

„Koronawirus pozostaje poważnym wyzwaniem dla zdrowia w 2021 roku i wiemy z zeszłego roku, że nigdy nie możemy stracić czujności. Dzięki (…) dodatkowym rezerwom medycznym rescEU (…), UE zapewnia, że grupy wrażliwe i pracownicy służby zdrowia otrzymują sprzęt niezbędny do ochrony i utrzymania solidnych systemów opieki zdrowotnej na całym kontynencie” – powiedział komisarz UE ds. Zarządzania Kryzysowego Janez Lenarczicz.

Rezerwa medyczna rescEU obejmuje różne rodzaje sprzętu medycznego, takie jak maski ochronne czy respiratory medyczne stosowane w intensywnej terapii.

- reklama -

Rezerwy znajdują się w Belgii, Danii, Niemczech, Grecji, na Węgrzech, w Rumunii, Słowenii, Szwecji i Holandii. UE poprzez Komisję Europejską finansuje 100 procent kosztów, w tym magazynowanie i transport.

Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego koordynuje dystrybucję dostaw, zapewniając, że trafiają tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne, w oparciu o zamówienia przekazane przez państwa występujące o pomoc UE w ramach unijnego mechanizmu ochrony ludności.

Rezerwa rescEU stanowi „ostatnią deskę ratunku” unijnego mechanizmu ochrony ludności, który można aktywować w przypadku wszystkich rodzajów zagrożeń naturalnych i spowodowanych przez człowieka. Państwa członkowskie UE oraz Islandia, Norwegia, Serbia, Macedonia Północna, Czarnogóra i Turcja uczestniczą w tym mechanizmie.

- reklama -

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ ap/

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Mega MAGA! Czyli słynne „fight, fight, fight!”

Agenda Kamali Harris była głównie ideologiczna, przesycona rozmaitymi „wokistowskimi” miazmatami, natomiast agenda Trumpa była praktyczna, odwołująca się do codziennych...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx