INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

03:15 | sobota | 10.12.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Europie kończą się leki

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

10 grudnia

Uciekli do Mandżurii

3 grudnia 1941 r. Sikorski świetnie wiedział o wywózkach, pociągach pełnych Polaków, zmierzających na Syberię i do Kazachstanu. Chciał ich ratować. Szansa pojawiła się, gdy...

Koniecznie przeczytaj

Europie kończą się leki. W oddziałach intensywnej terapii kończą się te niezbędne dla ratowania zakażonych COVID-19. Problem dotyczy osób starszych, narażonych na szczególne ryzyko.

Komisja Europejska bije na alarm. W pilnym liście skierowanym do koncernów farmaceutycznych prosi o natychmiastowe uruchomienie dodatkowej produkcji leków niezbędnych dla ratowania zarażonych koronawirusem.

- reklama -

Jak wynika z treści dokumentu ujawnionego przez „Die Welt”, służba zdrowia stanęła wobec braku leków i środków koniecznych w leczeniu najcięższych przypadków infekcji. Kryzys jest tak dotkliwy, że wkrótce zatrzyma się praca oddziałów intensywnej terapii.

Europie kończą się leki

Nie ma 47 z 50 farmaceutyków niezbędnych do podtrzymania życia umierających pacjentów. Chodzi m.in. o środki znieczulające, zwiotczające, antybiotyki i leki uspokajające. Medykamenty są pilnie potrzebne szpitalom we Francji, Hiszpanii, Finlandii, Szwecji i Austrii, ponieważ niezbędne zapasy już się wyczerpały. Za chwilę lekowy kryzys może objąć inne państwa europejskie.

- reklama -

O niedoborach w trybie alarmowym została poinformowana Europejska Agencja Leków (EMA) oraz komisarz ds. służby zdrowia UE Cypryjka Stella Kyriakides.   

Zdaniem niemieckiego dziennika największe niebezpieczeństwo wynika z faktu, że większość z deficytowych środków jest niezbędna do walki o życie setek pacjentów podłączonych do respiratorów.

Personel europejskich OIOM-ów stanął w obliczu stosowania preparatów zastępczych. Niestety, wiążę się to ze szkodliwymi skutkami ubocznymi alternatywnej terapii. Niektóre z proponowanych farmaceutyków mają bardzo silne działanie. A to zwiększa ryzyko śmierci pacjentów z grup podwyższonego ryzyka, którym najpilniej potrzebna jest intensywna pomoc.

- reklama -

„Wszystko zmierza do pogorszenia jakości leczenia zarażonych koronawirusem”, czytamy w liście KE. W przypadku pacjentów wymagających intensywnej terapii w podeszłym wieku zastępcze środki znieczulające mogą wywołać delirium. Chodzi o ciężkie naruszenie funkcji mózgu, w wyniku którego może nastąpić trudno odwracalna utrata pamięci, świadomości i psychomotoryki.

Nie dopuśćmy do tego, aby europejska służba zdrowia cofnęła się o 20 lat, apeluje do koncernów farmaceutycznych unijna komisarz zdrowia.   

Zobacz także: Bezpośrednie dostawy leków dla pacjentów z niedoborami odporności

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Czy Morawiecki wykorzysta szansę?

Oto pierwszy raz od tysiąca lat Niemcy stają się zależne od Polski. To idealna okazja, by skończyć z ze...

Przeczytaj jeszcze to!