Rząd w Tokio zadecydował o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na terytorium całej Japonii. Uzasadnieniem jest ciągły przyrost liczby zachorowań i zmiana ich geografii. Epidemia atakuje nowe regiony kraju.
Jak poinformowała telewizja NHK World-Japan, od dziś rząd wprowadził stan wyjątkowy na terenie całego kraju. Japoński premier zapowiedział, że stan nadzwyczajny potrwa do 6 maja, z możliwością przedłużenia w zależności od postępów walki z koronawirusem.
Shinzō Abe oświadczył, że decyzja została podjęta na podstawie danych medycznych. Została poprzedzona rekomendacjami specjalnej rady konsultacyjnej ds. epidemii. Raporty sanitarne, z którymi zapoznał się szef rządu, wskazują, że Covid-19 wydostał się z dotychczasowych ognisk i zaatakował kolejne regiony Japonii. Odnotowuje się stały przyrost zachorowań i zgonów.
Tydzień temu rząd wprowadził stan wyjątkowy w Tokio, Osace i pięciu administracyjnych prefekturach. Na obszarach objętych reżimem nadzwyczajnym zakazano imprez masowych oraz zamknięto szkoły i placówki opiekuńcze dla dzieci.
Obecnie takie same ograniczenia obowiązują w całej Japonii. Telewizja NHK poinformowała, że celem, jaki przyświecał władzom, było powstrzymanie wzmożonego ruchu ludności, spodziewanego w związku z nadchodzącym okresem świątecznym.
Na przełomie kwietnia i maja przypada „Złoty Tydzień”, czyli kilka świąt dzień po dniu. Dlatego minister rozwoju gospodarczego podkreślił – stan wyjątkowy ma w pierwszej kolejności powstrzymać Japończyków przed tradycyjnymi obchodami w przestrzeni publicznej.
Zgodnie z danymi „Głosu Ameryki” w Japonii zarejestrowano ponad 8,1 tys. zachorowań na infekcję wywołaną koronawirusem. Zmarło 146 osób, a dzienny przyrost zarażeń w dniu 15 kwietnia wyniósł 455 nowych przypadków. Mimo tego władze nie wprowadzały ograniczeń podróżowania.
Niemniej jednak, wg prognoz Uniwersytetu Hokkaido, jeśli nie zostaną podjęte decyzje o przymusowej izolacji, zakażeniu może ulec nawet 400 tys. mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. Media przypominają, że grupa naukowców z tej uczelni zajmuje się ekspertyzami na potrzeby rady konsultacyjnej rządu.