INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

06:43 | piątek | 19.08.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Izrael potęgą bezpieczeństwa cybernetycznego

Czas czytania: 3 min.

Kartka z kalendarza polskiego

19 sierpnia

Najpierw była Wanda

18 sierpnia 1906 r. Każdy słyszał o pięknej Krystynie Krahelskiej, żołnierce Armii Krajowej, autorce „Hej, chłopcy, bagnet na broń”, która ciężko ranna pierwszego dnia Powstania,...

Koniecznie przeczytaj

Nie jest przypadkiem, że 40 procent prywatnych inwestycji cybernetycznych na świecie wchłonęły izraelskie firmy, a 35 proc. cybernetycznych jednorożców (startupów wartych, co najmniej miliard dolarów) ma izraelskie pochodzenie — ocenia World Israel News.

Według serwisu Izrael jako jedno z pierwszych państw na świecie docenił przyszłe znaczenie obronnych technologii informacyjnych. Dzisiaj cybernetyka stanowi 15 proc. izraelskiego eksportu zaawansowanych technologii, które z kolei przynoszą 50 proc. wpływów handlu zagranicznego i udział nadal rośnie.

- reklama -

Oficjalne dane statystyczne nie pokazują całego obrazu, takiego jak wskaźniki zdolności obronnych. W ciągu dekady Izrael stał się bardzo znaczącym graczem na nowej arenie cyberbezpieczeństwa – twierdzi prof. Eviatar Matania, założyciel Israel National Cyber ​​Directorate (Krajowej Dyrekcji ds. Cyberprzestrzeni), która jest autorem sukcesu.

Według naukowca Izrael przoduje w różnych sektorach technologii i bezpieczeństwa jak na przykład w ilości publikacji akademickich i wydatków PKB przeznaczanych na badania i rozwój. WIN wskazuje natomiast, że punktem krytycznym na drodze izraelskiej mocarstwowości cybernetycznej był 2010 r. Wówczas premier Benjamin Netanjahu odwiedził jednostkę wojskową nr 8200, czyli elitarne centrum wywiadu cybernetycznego sił zbrojnych.

– Netanjahu był zdumiony tym, czego dowiedział się od żołnierzy. Zrozumiał, że nowy świat cyberprzestrzeni stwarza ogromne ryzyko dla Izraela, ponieważ naraża kraj na ataki z dowolnego miejsca na świecie. Jednocześnie premier był w stanie dostrzec niszę rozwojową, dzięki której Izrael przejął globalną inicjatywę zarówno w technologiach, jak i w sektorze bezpieczeństwa – ocenia Matania.

- reklama -

Wizyta w jednostce 8200 skłoniła Netanjahu do zainicjowania kompleksowego krajowego planu rozwoju informatycznego, którego filarami zostały środowisko akademickie i biznes.

Architektem był gen. dyw. prof. Icchak Ben-Izrael, wówczas szef Narodowej Rady ds. Badań i Rozwoju, a obecnie dyrektor Interdyscyplinarnego Centrum Badań Cybernetycznych Uniwersytetu w Tel Awiwie. Wykonał zadanie postawione przez Netanjahu, który chciał, aby Izrael stał się jednym z zasadniczych mocarstw informatycznych na świecie.

Rząd w Tel-Awiwie zrozumiał, że nie wystarczy czekać, aż wolny rynek zrobi swoje. Zainwestował ogromne środki w prace teoretyczne i wsparcie dla startupów. Dzięki temu na izraelskich uniwersytetach powstało 6 centrów badań cybernetycznych. Jeśli chodzi o biznes, palmę pierwszeństwa przejęli byli oficerowie sił zbrojnych, którzy wykorzystali komercyjnie wiedzę i praktyczne doświadczenia.

- reklama -

W ten sposób Izrael zaskoczył cały świat, pozostawiając w tyle konkurencję. Według serwisu obecnie drugie miejsce zajmuje Wielka Brytania, która uważnie przestudiowała strukturę i izraelską strategię.

Dziś zdolności cybernetyczne wspomagają nie tylko gospodarkę, ale politykę Izraela. – Kiedy Jerozolima podpisuje z dowolnym państwem sojusz w dziedzinie obrony cybernetycznej, w zamian otrzymuje zwrot w innych obszarach bezpieczeństwa i ekonomicznych – komentuje World Israel News.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

 „Okrucieństwo losu” na o2.pl

Z cyklu: hit Internetu „Kobieta chciała mieć pamiątkę z wakacji. Los okazała się okrutny” głosi podpis pod zdjęciem blondynki w...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx