INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

Centralna Agencja Informacyjna

12:06 | wtorek | 18.01.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Talibowie eksterminują oficerów wywiadu i policji Afganistanu

Czas czytania: 2 min.

Koniecznie przeczytaj

Talibowie stoją za egzekucjami lub zaginięciami bez wieści ponad 100 byłych funkcjonariuszy policji i wywiadu. Według Associated Press polowanie na ludzi trwa mimo formalnie ogłoszonej amnestii.

Agencja informuje, że siły talibów ścigają funkcjonariuszy byłych sił bezpieczeństwa, korzystając z przejętych danych rządowych. Ofiarami represji są również oficerowie, którzy otrzymali listy gwarantujące bezpieczeństwo. Podstawą umieszczenia w wykazach proskrypcyjnych jest zarzut „popełnienia niewybaczalnych czynów”, a więc zwalczanie talibów w przeszłości.

- reklama -

– Zabójstwa i porwania sterroryzowały cały Afganistan, ponieważ nikt związany z byłym rządem nie może czuć się bezpiecznie – AP cytuje fragment tematycznego raportu organizacji Human Rights Watch. Tymczasem jak przypomina agencja, obecny rząd w Kabulu wielokrotnie ogłaszał, że pracownicy byłych władz, w tym członkowie sił zbrojnych, nie mają się czego obawiać. Armia i aparat bezpieczeństwa skapitulowały, w zamian otrzymując dokumenty zapewniające bezpieczeństwo.

Premier Mohammed Hassan Akhund zaprzeczył w publicznym wystąpieniu, że miały miejsce jakiekolwiek działania odwetowe. Dodał jednak, że jeśli którykolwiek z byłych funkcjonariuszy bezpieczeństwa dokonał złych uczynków, zostanie ukarany za popełnione przestępstwo.

Natomiast zdaniem AP, wywiady ze świadkami, krewnymi i byłymi urzędnikami rządowymi, udokumentowały zabójstwa lub zaginięcia, co najmniej 100 oficerów wywiadu i policji. Talibowie przeprowadzają nocne naloty na domy, aby zatrzymać funkcjonariuszy lub wziąć krewnych jako zakładników, wymuszając na ofiarach ujawnienie miejsca pobytu. W wielu przypadkach ciała zatrzymanych znajdowano następnie porzucone na ulicach.

- reklama -

– Wydaje się, że egzekucje i porwania stały się bardziej celowe, ponieważ talibowie przejęli archiwa poprzedniego rządu – komentuje agencja. Co prawda, fundamentaliści islamscy utworzyli komisję do spraw zbrodni popełnianych przez ich własnych bojowników. Jak dotąd organ doprowadził jedynie do aresztowania kilku z nich za kradzieże i korupcję.

– Twierdzenia talibów, że będą zapobiegać nadużyciom i pociągać sprawców do odpowiedzialności, wydają się niczym więcej niż sztuczką public relations – ocenia Associated Press.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Spółki technologiczne bombami z opóźnionym zapłonem

Słynny na Wall Street fundusz inwestujący w spółki technologiczne, stworzony przez Cathie Wood jest zagrożony upadkiem, informuje serwis Bloomberg....

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x