INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

14:17 | piątek | 22.11.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Zagrożenia dla rosyjskiego przemysłu

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

22 listopada

Jan Kazimierz w słuckim pasie

20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

Koniecznie przeczytaj

Według Instytutu Gajdara (IEP), marcowe szacunki indeksu przemysłowego optymizmu: – Na pierwszy rzut oka nie dają podstaw do katastrofalnych ocen. Indeks złożony z 30 punktów wszedł w lekki minus, zbliżony do stanu z czerwca 2020 r. Jednocześnie IEP zwraca uwagę na ryzyko kryzysu. Powodem jest brak zapasów przedsiębiorstw – informuje ekonomiczny portal RBK.

Optymizm gospodarki spadł do poziomu grudnia 2021 r. Natomiast rzeczywiste szacunki popytu i podaży są dalekie od rekordowych poziomów sprzed pandemii.

- reklama -

– Szczegółowa analiza pokazuje, że marzec najprawdopodobniej będzie początkiem kryzysu rosyjskiego przemysłu, a przedsiębiorstwa nie mają co liczyć na odbicie od dna – RBK cytuje fragment analizy IEP.

Na tym tle dynamika zużycia energii elektrycznej w gospodarce (pośredni wskaźnik działalności energochłonnej produkcji przemysłowej) utrzymuje się na razie bez zmian. Wskazuje na normalną intensywność działalności produkcyjnej w głównych działach gospodarki.

IEP ocenia jednocześnie, że jednym z największych wyzwań jest brak niezbędnego importu. Szacuje, że niedobór importu krytycznych półproduktów dla przemysłu może zmniejszyć potencjał produkcyjny o 4,5–5 punktów procentowych.

- reklama -

Gdyby nie wpływ tego czynnika, rosyjska gospodarka mogłaby nawet liczyć na wzrost ożywienia o 2,8 proc. już w 2023 r. Eksperci IPE zwracają uwagę, że lukę, której nie może wypełnić rosyjska produkcja, musi zastąpić import z krajów, które nie wspierają sankcji. Chodzi głownie o Chiny oraz region Azji i Pacyfiku.

Jeśli problem wąskich gardeł w łańcuchach produkcyjnych nie zostanie rozwiązany, produkcja przemysłowa 2023 r. może być mniejsza o 2,23 proc. po spadku o 6,3-6,6 proc. w 2022 r.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Mega MAGA! Czyli słynne „fight, fight, fight!”

Agenda Kamali Harris była głównie ideologiczna, przesycona rozmaitymi „wokistowskimi” miazmatami, natomiast agenda Trumpa była praktyczna, odwołująca się do codziennych...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx