INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

13:22 | niedziela | 22.12.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Wodorowe przyspieszenie

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

22 grudnia

Jan Kazimierz w słuckim pasie

20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

Koniecznie przeczytaj

W ciągu ostatniego miesiąca kilka krajów w Europie i Azji ogłosiło wodorowe przyspieszenie. Można je przypisać agresji Rosji na Ukrainę, która wzbudziła zaniepokojenie importerów energii. Jednak nowe projekty zapowiadają także eksporterzy paliw kopalnych, w tym Arabia Saudyjska, Norwegia, a także Stany Zjednoczone.

Firma PwC szacuje, że do 2050 r. globalny rynek zielonego wodoru może osiągnąć wartość 300 miliardów dolarów i doprowadzić do powstania 400 tys. miejsc pracy na całym świecie.

- reklama -

Z kolei Bloomberg informuje, że niemiecki koncern energetyczny RWE i operator infrastruktury energetycznej OGE, zaprezentowali wspólny projekt H 2 ercules. W jego ramach powstanie kompleks produkcji, magazynowania i transportu wodoru zarówno na terenie Niemiec, jak w Holandii, Belgii, Francji i Czechach. 

Inwestycje wyniosą 3,5 mld euro. Plan przewiduje, że do 2030 r. zostanie ułożonych 1,5 tys. km rurociągów wodorowych. RWE i OGE podkreślają, że główni odbiorcy energii, tacy jak producent stali ThyssenKrupp, wyrazili już zainteresowanie podłączeniem do sieci.

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck spotkał się w tej sprawie z premierem Norwegii Jonasem Gahr Støre. Oba kraje rozważają możliwość budowy gazociągu wodorowego. W przyszłości będzie dostarczał, tzw. zielony wodór, który jest pozyskiwany w procesie elektrolizy z odnawialnych źródeł energii. Jednak na początkowym etapie można nim dostarczać mniej przyjazny dla środowiska „niebieski” wodór, pozyskiwany z kopalnego metanu.

- reklama -

Bloomberg przypomina, że w USA pracują już rurociągi wodorowe o łącznej długości ok. 2,5 tys. km. Na początku marca firma Green Hydrogen International opublikowała plan budowy największej na świecie ekologicznej instalacji wodorowej w Teksasie. Projekt o nazwie Hydrogen City przewiduje produkcję, magazynowanie i transport zielonego wodoru w ilości ok. 2,5 mln ton rocznie.

Również Arabia Saudyjska rozpoczyna budowę zakładu produkcji wodoru w prowincji Tabuk. Inwestycja jest wyceniana na ok. 5 mld dol. a budowa będzie realizowana przy udziale amerykańskiej firmy Air Products & Chemicals Inc. Uruchomienie zakładu zaplanowano na 2026 r. 

W tyle nie pozostają Chiny. Narodowy Komitet ds. Rozwoju i Reform (NDRC) przedstawił ambitny plan rozwoju energetyki wodorowej do 2035 r. Między innymi planowana jest produkcja 50 tys. pojazdów napędzanych wodorem. Z kolei Chiński Związek Producentów Wodoru (CHA) szacuje, że w kraju istnieje zapotrzebowanie na 20 milionów ton wodoru rocznie, które za 10 lat wzrośnie do 35 mln ton, a do 2050 r. osiągnie 60 mln ton.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Waszyngton i Berlin jak Warszawa

Yes! Yes! Yes! Trio Donald Tusk, Szymon Hołownia i Adam Bodnar odnotowało międzynarodowy sukces! Ich taktykę stosowania prawa tak,...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx