Podczas manewrów irańskiej marynarki wojennej doszło do tragicznego incydentu. Jedna z fregat zatopiła omyłkowo własny kuter rakietowy. Jest wielu zabitych i rannych.
Podczas manewrów marynarki wojennej Iranu doszło do tragicznego incydentu, poinformowała państwowa telewizja oraz agencje Fars i Isra. Fregata Jamaran zatopiła pomyłkowo duży kuter rakietowy Konarak. Do zdarzenia doszło na morskim poligonie nieopodal portu Jask, 1270 km na południe od stolicy kraju.
Z oficjalnego komunikatu opublikowanego przez Teheran wynika, że korweta odpaliła do ćwiczebnego celu rakietę przeciwokrętową typu Noor. Jest to licencyjna kopia chińskiego pocisku kierowanego S-802, wyposażonego w radiolokacyjny system naprowadzania.
Przebieg zdarzeń wskazuje, że kuter rakietowy Konarak zabezpieczał akwen, na którym odbywały się strzelania. W chwili odpalenia rakiety z pokładu fregaty nie zdążył odpłynąć od ćwiczebnego celu na bezpieczną odległość. Ze względu na wielkość głowica samonaprowadzania chińskiego pocisku uznała kuter za właściwy obiekt ataku.
Jako pierwsza o pomyłkowym zatopieniu poinformowała gazeta „The National” ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Przekazała, że na pokładzie zniszczonej jednostki poległo lub zaginęło 40 irańskich marynarzy, nie wyłączając dowódcy kutra.
Z kolei wg katarskiej telewizji Al-Jazeera, straty irańskiego personelu pokładowego wyniosły 20 zabitych i zaginionych oraz „wielu rannych”. Władze irańskie zaprzeczyły doniesieniom obu mediów, minimalizując liczbę ofiar do jednego zabitego marynarza.
Jak przypomina agencja Newsru.Israel, fregata Jamaran została zwodowana w 2010 r. Jest kopią brytyjskiej jednostki typu Vosper Mk 5, zaprojektowanej na początku lat 70. XX w. Teheran kupił wówczas od Wielkiej Brytanii zarówno kilka fregat, jak i licencję na budowę kolejnych w irańskich stoczniach.
Z kolei kuter rakietowy Konarak to jedna z 12 jednostek wybudowanych w stoczniach holenderskich i irańskich w latach 80. XX w. Okręty tej klasy mają cywilne przeznaczenie. Zostały zaprojektowane do przewozu personelu i zapatrzenia morskich platform wiertniczych.
Obecnie wszystkie jednostki typu Konarak są włączone do irańskiej marynarki wojennej, pełniąc zadania patrolowe. Dlatego część kutrów została uzbrojona w rakiety przeciwokrętowe i obrony powietrznej.