INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

Centralna Agencja Informacyjna

14:54 | sobota | 22.01.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Amerykanie pozywają Chiny

Czas czytania: 2 min.

Koniecznie przeczytaj

Amerykanie składają pozwy przeciwko władzom w Pekinie. Obywatele USA oskarżają Chiny o wywołanie pandemii.Liczą, że sądy orzekną odszkodowania za osobiste i biznesowe straty poniesione w czasie kwarantanny.

Agencja Associated Press poinformowała o dziesiątkach pozwów obywateli USA i amerykańskich firm złożonych przeciwko władzom w Pekinie, za zatajenie informacji o wybuchu pandemii. Przedmiotem oczekiwanych postępowań sądowych będą zatem odszkodowania od Chin.

- reklama -

Z treści pierwszych opublikowanych dokumentów wynika, że istotą zarzutów jest umyślna bezczynność Pekinu początkowym stadium epidemii. Niepodjęcie adekwatnych kroków wynikało z chęci zatajenia prawdy o zagrożeniu. Dlatego chińskie władze sanitarne ukryły przed światem skalę infekcji w mieście Wuhan.

Wg AP, skarżących czeka żmudna droga prawna. Muszą bowiem obejść generalne ograniczenie ustawodawstwa USA. Amerykańskie prawo mówi, że zagraniczne rządy nie mogą być pociągnięte do odpowiedzialności na terenie żadnego ze stanów.

Wyjątkiem są spory komercyjne, jednak tylko w kontekście firm należących do obcych państw, które prowadzą działalność w amerykańskiej jurysdykcji.

- reklama -

Natomiast adwokaci pozywających wskazują na istniejące precedensy, które są niezwykle istotne w anglosaskim wymiarze sprawiedliwości. Na przykład jeden z pozwów dotyczy Komunistycznej Partii Chin, uznanej za organizację odrębną od chińskiego rządu.

Innym przykładem jest pozew złożony przez prokuratora generalnego stanu Missouri. Wg „The Hill” Eric Schmitt pozwał chińskie władze za poświadczenie nieprawdy o koronawirusie. Innymi, słowy prokurator oskarżył Pekin o kłamstwo niosące za sobą poważne skutki międzynarodowe.

Jak przypominają media, Missouri jest pierwszym stanem USA, którego władze wystąpiły z takim zarzutem pod adresem Państwa Środka. Podobne kroki prawne przygotowuje stan Missisipi.

- reklama -

Prokuratorzy twierdzą, że w wyniku zatajenia prawdy o epidemii poszkodowanych zostały dziesiątki tysięcy mieszkańców obu stanów. Ponieważ epidemia wywołała liczne ofiary śmiertelne, to prokuratury są zobligowane z urzędu do podjęcia kroków prawnych wobec Pekinu.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Blinken porozmawiał z Ławrowem

Sekretarz stanu USA Antony Blinken oraz minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow spotkali się w Genewie. Moskwa nadal nie...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x