INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

08:36 | sobota | 25.06.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Unia zmienia kierunek

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

25 czerwca

Niemiecki sposób na powojenny świat

Czwartek, 24 czerwca 1943 r. Niemcy zawsze chcieli rządzić światem i zawsze uważali, że mają do tego prawo. Nie było zbrodni, której by nie popełnili...

Koniecznie przeczytaj

Niemiecka prezydencja zmienia priorytety polityki zagranicznej Unii Europejskiej. Stosunki z Rosją schodzą na dalszy plan. Miejsce Moskwy zajmuje Pekin, bo to relacje z Chinami stały się oczkiem w głowie Angeli Merkel.

– Relacje z Chinami będą międzynarodowym priorytetem naszej prezydencji w Radzie Europejskiej – taka deklaracja padła z ust Angeli Merkel podczas wideo konferencji w ideowo bliskiej niemieckiej kanclerz, konserwatywnej Fundacji Konrada Adenauera.

Merkel podkreśliła: – Unia Europejska ma coraz większy interes w budowaniu aktywnych stosunków z Chinami, które w XXI w. będą jedną z głównych sił kształtujących świat.

- reklama -

Niemieckie media komentując wypowiedź niemieckiej szefowej rządu, koncentrują uwagę na następujących okolicznościach, które wpłynęły na taką decyzję.

Zdaniem Deutsche Welle Merkel przeżyła w ostatnich latach ogromne rozczarowanie Rosją. – Wypowiada się coraz krytyczniej o międzynarodowych działaniach Kremla, dlatego Rosja wypadła z kręgu najważniejszych priorytetów politycznych kanclerz – zauważa stacja.

Po drugie, pandemia koronawirusa przykuła uwagę Europy do Chin. Stamtąd rozprzestrzeniła się groźna infekcja, co dowodzi tylko rosnącej wciąż globalnej roli Pekinu. – Już nie Waszyngton ani tym bardziej Moskwa, pozostają centrami światowego wpływu – wnioskuje Deutsche Welle.

- reklama -

Wreszcie, po trzecie, równie ważnym uwarunkowaniem jest zbliżający się finał politycznej kariery Angeli Merkel. – Nadchodząca prezydencja Niemiec w UE jest ostatnim, wielkim projektem kanclerz przed wycofaniem się z aktywnej polityki – ocenia Deutsche Welle.

Jak przypominają media, już w ubiegły roku Merkel podjęła decyzję, że nie wysunie swojej kandydatury w wyborach do Bundestagu, które mają się odbyć jesienią przyszłego roku. W związku z tym kierowanie niemiecką prezydencją jest rodzajem politycznego testamentu Merkel dla UE. Właśnie dlatego kanclerz będzie się starała ukierunkować priorytety wewnętrzne i zagraniczne Zjednoczonej Europy na wiele lat do przodu.

Niemcy przejmują przewodniczenie UE 1 czerwca, zastępując w tej roli Chorwację.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMinneapolis w ogniu
Następny artykułNATO-bis niszczy NATO
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Schwabska wizja przyszłości

Jaka była szwabska wizja przyszłości, wiemy. Zarówno z „Mein Kampf”, przywódcy Szwabów, jak też z grozy II wojny światowej. Obecnie dociera...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x