INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

14:24 | poniedziałek | 20.05.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Minneapolis w ogniu

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

20 maja

Zanim był Wołyń

16 maja 1657 Kozaccy oprawcy zabrali zakonnika go do rzeźni Grzegorza Hołowejczyka, gdzie go bestialsko torturowali – m.in. przypalając go ogniem, wbijając drzazgi za paznokcie...

Koniecznie przeczytaj

Na ulicach amerykańskiego Minneapolis od kilkudziesięciu godzin trwają starcia między policją i demonstrantami. Przyczyną zajść było nieudzielenie pomocy umierającemu Afroamerykaninowi przez białego policjanta. Po spaleniu jednej miejskich komend burmistrz Minneapolis wprowadził stan wyjątkowy.

Od kilkudziesięciu godzin na ulicach amerykańskiego miasta Minneapolis trwają uliczne starcia z policją. Podczas próby zatrzymania Afroamerykanina przez patrol policji, podejrzany zmarł na skutek nieudzielenia pomocy przez stróżów porządków.

Zapis video wskazuje, że do zgonu mogła przyczynić się interwencja policjantów. Wobec oporu stawianego przez podejrzanego, jeden ze stróżów porządku zastosował obezwładniający chwyt duszący.

- reklama -

Mimo sygnałów zatrzymywanego o problemach oddechowych funkcjonariusz nie przerwał stosowania przymusu bezpośredniego, co zakończyło się śmiercią Afroamerykanina. Policjant nie zareagował również na prośby świadków zdarzenia, aby zdjął kolano z szyi podejrzanego. Po ujawnieniu nagrania przez miejscową telewizję miasto ogarnęło wzburzenie.

Policja Minneapolis była już oskarżana o rasizm na podstawie kilku incydentów z przeszłości. Dlatego szef miejskiego departamentu porządku publicznego zawiesił funkcjonariuszy podejrzanych o przekroczenie kompetencji.

Zwrócił się do agentów federalnych FBI o przeprowadzenie niezależnego śledztwa. Nie zapobiegło to rozpoczęciu ulicznych demonstracji pod hasłami antyrasistowskimi, które szybko przerosły w gwałtowne rozruchy.

- reklama -

Ostatniej nocy zadymiarze wdarli się do jednej z komend policji, a następnie spalili zajęty budynek. W odpowiedzi mer Minneapolis Jacob Frey wprowadził stan wyjątkowy, nie wyłączając godziny policyjnej. Do miasta wkroczyły jednostki Gwardii Narodowej, które wspierają policję w tłumieniu rozruchów i przywróceniu porządku.

Oprócz podjęcia środków zapewniających bezpieczeństwo mieszkańców, rada miejska Minneapolis zwróciła się o pomoc materialną do innych miast stanu Minnesota, a także do władz federalnych.

W opublikowanym oświadczeniu Jacob Frey poinformował mieszkańców, że „został zmuszony do wprowadzenia stanu wyjątkowego, kierowany troską o wspólne dobro, ochronę życia i zdrowia ludzi oraz koniecznością ochrony miejskiej infrastruktury”. Godzina policyjna ma obowiązywać kolejne 72 godziny z możliwością przedłużenia.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Netanjahu cały w strachu

Jedni nie mogą nie mogą strzelać, inni mogą. Międzynarodowy Trybunał Karny jednych może sądzić, innych - za takie same...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx