INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

09:29 | sobota | 22.06.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Kosztowna “walka z małpią ospą”

Czas czytania: 4 min.

Kartka z kalendarza polskiego

22 czerwca

Ruskie metody zawsze te same

22 czerwca 1941 r. Atak sojusznika z 22 czerwca 1941 r. kompletnie zaskoczył sowiecką Rosję. Niezwyciężona Armia Czerwona zdziesiątkowana przez "szlachetny Wehrmacht" cofała się na...

Koniecznie przeczytaj

Minister Niedzielski uspokaja, że małpia ospa nie jest poważnym zagrożeniem, a rząd działa tylko prewencyjnie, m.in. wydając przepisy pozwalające izolować osoby podejrzane o zakażenie. Przepisy te wydają się być jednak wysoce restrykcyjne w stosunku do niewielkiego niebezpieczeństwa.

Przypomnijmy, że jest to: „odzwierzęca choroba zakaźna. W sprzyjających warunkach – bliski kontakt, w tym kontakty intymne – może się szerzyć również z człowieka na człowieka. Pacjenci w Europie przechodzą zarażenie łagodnie lub z umiarkowanymi dolegliwościami” (źródło: PAP). „Obecnie nie ma celowanego leczenia. Stosuje się leczenie objawowe, aktualnie dostępnymi środkami zaradczymi w razie potrzeby (zewnętrznie odkażające, przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, przeciwświądowe). Infekcja nie ma przebiegu bezobjawowego, jaki występuje w przypadku COVID-19.” (źródło: https://e-prawnik.pl/temat/przepisy-o-zglaszaniu–kwarantannie-i-hospitalizacji-osob-z-podejrzeniem-lub-chorych-na-ospe.html).

- reklama -

„Jeśli chodzi o źródło zakażenia i drogi transmisji, to może to być m.in. bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami poprzez ich krew lub płyny ustrojowe (głównie są to: wiewiórki, króliki, ale również zakażone myszy czy szczury). Również pogryzienie może prowadzić do infekcji. Wirus przenosi się także drogą kropelkową, oraz przez krew, wydzieliny i śluzówkę osoby zarażonej” (Źródło: PAP). „Przenoszenie wirusa z człowieka na człowieka następuje poprzez bliski kontakt z materiałem zakaźnym ze zmian skórnych zakażonej osoby, a także drogą kropelkową w przypadku długotrwałego kontaktu twarzą w twarz. Wirus może przenosić się także przez skażone przedmioty. Ryzyko szerzenia się wirusa w populacji ogólnej ocenia się obecnie jako niskie, a jako ryzyko od umiarkowanego do wysokiego – wśród osób posiadających wielu partnerów seksualnych” (Źródło: e-prawnik). „We wcześniejszych latach ospa małpia powodowała zachorowania u ludzi wyłącznie w krajach afrykańskich, w których występuje rezerwuar zwierzęcy wirusa MPXV (gryzonie afrykańskie). Obecnie potwierdzono już 131 przypadków i 106 podejrzeń poza Afryką” (Źródło: PAP).

A zatem, jakie przygotowano przepisy do walki z tą łagodną chorobą? Postępowanie w przypadku osób podejrzanych o zachorowanie na ospę małpią, osób chorych na ospę małpią oraz osób narażonych na styczność ze źródłem zakażenia: Obowiązek zgłoszenia przypadków do Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Przypadki podejrzenia zachorowania na ospę małpią (powzięte na podstawie stwierdzonych objawów oraz przesłanek epidemiologicznych, po rozważeniu innych prawdopodobnych przyczyn obrazu klinicznego) podlegają niezwłocznie zgłoszeniu przez lekarza do państwowego powiatowego inspektora sanitarnego na numer telefonu alarmowego, który jest publikowany w Biuletynie Informacji Publicznej właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Następnie zgłoszenie należy przesłać na formularzu ZLK-1. Zgłoszenia mogą być dokonywane elektronicznie poprzez portal internetowy: gabinet.gov.pl

- reklama -

Obowiązek hospitalizacji – czy trzeba jechać do szpitala?

Co się dzieje z pacjentem u którego podejrzewa się lub zdiagnozowano ospę małpią? Osoby podejrzane o zachorowanie na ospę małpią podlegają obowiązkowej hospitalizacji – do czasu ustalenia innej etiologii zachorowania albo wykluczenia zakażenia wirusem ospy małpiej, osoby, u których potwierdzono laboratoryjnie zakażenie wirusem ospy małpiej – podlegają obowiązkowej hospitalizacji przez czas wskazany przez lekarza (do czasu całkowitego wygojenia się pęcherzy i odpadnięcia strupów).

Obowiązek kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego

- reklama -

1/ osoby, które miały styczności (bliski kontakt) z osobą podejrzaną o zachorowanie na ospę małpią, zgodnie z decyzją państwowego powiatowego inspektora sanitarnego podlegają: obowiązkowej kwarantannie albo nadzorowi epidemiologicznemu – do czasu ustalenia innej etiologii zachorowania albo wykluczenia zakażenia wirusem ospy małpiej u osoby, która była źródłem narażenia,

2/ osoby, które miały styczność (bliski kontakt) z osobą, u której potwierdzono zakażenie lub zachorowania na ospę małpią, podlegają obowiązkowej kwarantannie przez okres czasu trwający do 21 dnia licząc od dnia następującego po ostatnim dniu styczności.

Diagnostyka laboratoryjna

Zasady diagnostyki laboratoryjnej w stosunku do pacjentów hospitalizowanych, w tym pobierania, przechowywania oraz pakowania do transportu próbek klinicznych od osób z podejrzeniem ospy małpiej należy – z uwzględnieniem wyników już przeprowadzonej diagnostyki różnicowej – ustalać w porozumieniu z Zakładem Wirusologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH Państwowego Instytutu Badawczego.

Nadzór i sprawozdawczość międzynarodowa

Przypadki zachorowań na ospę małpią podlegają zgłoszeniu z krajowego systemu nadzoru epidemiologicznego do WHO oraz ECDC zgodnie z dokonaną przez Państwową Inspekcję Sanitarną kwalifikacją sprawozdawczą na przypadek potwierdzony, prawdopodobny i możliwy zgodnie z definicją przypadku na potrzeby nadzoru epidemiologicznego.

Ryzyko dla pracowników ochrony zdrowia dotyczące zakażenia ospą małpią

Transmisja na pracowników ochrony zdrowia (personel medyczny jak i niemedyczny) pracujących z pacjentami zakażonymi MPXV jest możliwa. Prawdopodobieństwo przeniesienia MPX na pracowników ochrony zdrowia ocenia się jako bardzo niskie jeśli w opiece nad pacjentem personel przestrzega stosowania środków ochrony indywidualnej (ŚIO) o standardzie nie mniejszym niż: – jednorazowy nieprzemakalny długi fartuch z długimi rękawami, – jednorazowe rękawiczki ochronne, – jednorazowe ochraniacze na buty, – maseczka filtrująca klasy FFP2, – gogle lub przyłbica. Ryzyko zakażenia personelu diagnostycznego oceniane jest jako niskie jeśli pracownicy przestrzegają procedur bezpieczeństwa biologicznego funkcjonujących w danym laboratorium. Zaleca się ponadto rzetelne przestrzeganie funkcjonujących w podmiotach leczniczych procedur zapobiegających szerzeniu się zakażeń, dotyczących m.in. takich obszarów jak: higiena rąk, postępowanie z odpadami, sprzątanie i innych.

Jak się wydaje, maseczki filtrujące, gogle lub przyłbice, hospitalizowanie osób podejrzanych o łagodne choroby zakaźne, itp. mają być – według WHO – nowym standardem pracy w szpitalach. Ciekawe, ile to będzie kosztowało? Także w kontekście zaniedbywania ciężkich chorób zakaźnych i niezakaźnych. I kto na tym znowu zarobi? Dodatkowe info: https://www.gov.pl/web/zdrowie/malpia-ospa–najwazniejsze-informacje https://pch24.pl/pandemiczne-deja-vu-malpia-ospa-zastapi-covid/

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Adam Bodnar broni nielegalnych imigrantów

Szanowny Panie Prokuratorze Generalny, czy dziś Polska jest krajem podwójnych standardów, skoro dwa miesiąca po aresztowaniu polskich żołnierzy, rząd,...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx