INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

01:28 | czwartek | 01.06.2023

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Rosjanie produkują fałszywe pieniądze

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

1 czerwca

Świętość na dnie piekła

28 maja 1941 Ojciec Maksymilian Kolbe modlił się o to, by całe swoje życie poświęcić dla Maryi tak bardzo, by na ziemi nie został po...

Koniecznie przeczytaj

Amerykański wywiad finansowy skonfiskował rekordową partię sfałszowanych pieniędzy. Waluta została przechwycona na Malcie, płynęła do Libii, a jej wartość wynosiła 1,1 mld dol. Pieniądze podrobiono w Rosji.

Jak poinformował departament stanu, amerykański wywiad finansowy we współpracy z władzami Malty, przechwycił rekordową partię fałszywej waluty. Pieniądze płynęły do Libii i wg komunikatu, miały zostać przekazane jednej z „nielegalnych organizacji walczących w wojnie domowej”.

- reklama -

Władze amerykańskie poinformowały, że wartość przechwyconej partii libijskich dinarów równa się 1,1 mld dol. Pieniądze zostały wyprodukowane w Moskwie na zamówienie niedoszłego odbiorcy przez rosyjską mennicę „Gozznak”.

Departament stanu podkreślił, że: „Jedynym legalnym bankiem centralnym Libii jest instytucja podległa władzom w stolicy kraju Trypolisie”. Tymczasem napływ nielegalnej waluty wyprodukowanej w Rosji, „pogłębia problemy libijskiej gospodarki i załamuje wartość miejscowego pieniądza”.

Biały Dom, który podobnie jak ONZ i UE popiera rząd w Trypolisie, oświadczył: „Jesteśmy zdeterminowani wspierać wysiłki Narodów Zjednoczonych i naszych partnerów w celu przerwania destabilizacji legalnych władz libijskich”. Jednocześnie Waszyngton wezwał Moskwę, aby zaprzestała rozpalania ognisk walk i niezgody w kraju rozdartym domowym konfliktem.

- reklama -

Jak informuje agencja Newsru.com., partia fałszywych dinarów była przeznaczona dla zbrojnego ugrupowania generała Chalify Haftara, który walczy z posiadającym międzynarodowe uznanie Rządem Zgody Narodowej.

Haftar, który jest klientem Moskwy opanował ogromne terytoria Libii ale nie może zdobyć stolicy kraju Trypolisu. Otrzymuje pomoc wojskową z Rosji, Egiptu i Arabii Saudyjskiej.

Jak przypomina Newsru.com. obecna partia waluty wyprodukowana dla Haftara w rosyjskiej mennicy nie jest pierwszą, którą skonfiskowano. W listopadzie 2019 r. władze maltańskie przejęły dwa kontenery nielegalnych dinarów o łącznej objętości 56 metrów sześciennych. Z kolei agencja Reutera szacuje, że Rosja wprowadziła w obieg 4,5 mld fałszywych libijskich znaków płatniczych o przeliczeniowej wartości 3,2 mld dolarów.

- reklama -

W reakcji na komunikat departamentu stanu, rosyjski MSZ oświadczył, że fałszywe nie są libijskie dinary. Z prawdą mija się natomiast informacja Białego Domu.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Skąd nienawiść do Polaków u Grabowskiego?

Prof. Jan Grabowski posługuje się polskim nazwiskiem, choć nie jest to jego nazwisko. Kłamie i zmyśla historię holokaustu na...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx