INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

08:35 | piątek | 24.05.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Płonąca Ameryka

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

24 maja

Zanim był Wołyń

16 maja 1657 Kozaccy oprawcy zabrali zakonnika go do rzeźni Grzegorza Hołowejczyka, gdzie go bestialsko torturowali – m.in. przypalając go ogniem, wbijając drzazgi za paznokcie...

Koniecznie przeczytaj

Zamieszki na tle rasowym, które wybuchły w Minneapolis przeniosły się na ulice szeregu miast USA.  Do tłumienia rozruchów zmobilizowano Gwardię Narodową, w wielu metropoliach wprowadzono godzinę policyjną. Podczas rozruchów zadymiarze grabią sklepy i palą samochody.

Światowe agencje informują o fali zamieszek, która przetacza się przez ulice amerykańskich miast. Jak przypominają, rozruchy zaczęły się Minneapolis na tle rasowym. Biały policjant dokonując zatrzymania Afroamerykanina zastosował środki przymusu bezpośredniego, w wyniku których podejrzany zmarł.

- reklama -

Publikacja nagrania w lokalnych mediach wywołała najpierw pokojowe protesty antyrasistowskie, które szybko przeszły w starcia z policją. Ponieważ demonstranci spalili jedną z miejskich komend policji, burmistrz Minneapolis wprowadził stan wyjątkowy i godzinę policyjną. Niestety sytuacji nie uspokoiło aresztowanie funkcjonariusza, który przekroczył kompetencje służbowe.

Fala oburzenia i niepokojów rozlała się z Minneapolis na inne miasta USA, w których biorą udział tysiące demonstrantów. Zajścia mają wszędzie bardzo gwałtowny przebieg. Dochodzi do starć z policją, grabienia sklepów i podpalania samochodów oraz budynków.

Rozruchy objęły, m.in. Atlantę, Los Angeles. Detroit, Chicago, Filadelfię oraz Pittsburgh. Ze względu na skalę zaburzeń policja z najwyższym trudem utrzymuje porządek i bezpieczeństwo. W celu pomocy stróżom prawa gubernatorzy stanów dotkniętych protestami zmobilizowali jednostki Gwardii Narodowej, które wkroczyły do miast objętych zamieszkami.

- reklama -

Wg CNN taka sytuacja panuje na terenie 8 stanów. W celu rozproszenia demonstrantów policja i Gwardia Narodowa używają środków przymusu bezpośredniego, takich jak gaz łzawiący i pałki. Po obu stronach są ranni.

Rady miejskie ośrodków dotkniętych falą ulicznego bandytyzmu wprowadzili stan sytuacji nadzwyczajnej, nie wyłączając godziny policyjnej. W większości miast obowiązuje od popołudnia do godziny 6 rano. Jak dotąd policja aresztowała 1400 najbardziej agresywnych zadymiarzy, wśród których znajduje się wielu złodziei.

Tym niemniej światowe media wiążą wybuch społecznych emocji na tak wielką skalę z ekonomicznymi skutkami epidemii, do których należy skokowy wzrost bezrobocia.

- reklama -

Biały Dom zareagował na sytuację apelem o spokój. Ostrzegł jednak, że dla utrzymania porządku rozważa mobilizację jednostek wojskowych.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Izrael znowu napluł na swoje ofiary

Izrael „ukarał” żołnierzy, według niego (bo prawdy przecież nie znamy) „zamieszanych” w atak na konwój humanitarny, w którym zginęło...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx