Ameryka Łacińska i Karaiby to regiony świata najciężej doświadczone przez pandemię koronawirusa: oczekuje je najgłębszy kryzys gospodarczy od 120 lat; PKB w tej części świata spadnie w tym roku o 7,7 proc. Taką diagnozę ogłosiła w niedzielę ONZ-owska Komisja Ekonomiczna ds. regionu, CEPAL.
Według ekspertyz CEPAL, w następstwie pandemii pogłębią się problemy strukturalne tego obszaru, takie jak „wysoki stopień nierówności w społeczeństwach” i „słaby wzrost gospodarczy”, a bezrobocie wzrośnie w 2020 roku o 10,7 proc. Następstwem tych zjawisk będzie także ubóstwo, zwłaszcza, że niektóre państwa regionu są bardzo poważnie zadłużone wskutek ataku kornawirusa.
Zagrożone ciężkim kryzysem są zwłaszcza kraje karaibskie, których gospodarki są silnie uzależnione od turystyki zagranicznej – podkreślają autorzy ekspertyzy po blisko dziesięciu miesiącach od wybuchu pandemii koronawirusa.
Ucierpiały one już wcześniej – dodają eksperci – wskutek zmian klimatycznych, które – podobnie jak w wielu niektórych innych krajach tej części świata – przyczyniły się bardzo wyraźnie do spadku dochodów z turystyki zagranicznej. Dług zagraniczny niektórych spośród tych państw wzrósł w tym roku o 100 proc.
Ekspertyza CEPAL-u jako ważną przyczynę katastrofy finansowej zagrażającej niektórym państwom regionu wskazuje też ucieczkę przedsiębiorstw do rajów podatkowych.
Istotnym czynnikiem ubożenia społeczeństw regionu staje się – według ekspertów -„digitalizacja, która zagraża utratą ponad jednej piątej oficjalnych miejsc pracy w regionie”.(PAP)
ik/ jm/