Fundusz kapitałowy DKG ocenił państwa najlepiej radzące sobie z wirusowym kryzysem. Polska znalazła się TOP-40 państw świata.
Polska znalazła się na top liście państw świata najlepiej radzących sobie z pandemią. Badania przeprowadzili analitycy międzynarodowego funduszu kapitałowego Deep Knowledge Group z siedzibą w Hong Kongu.
Koronawirus zaatakował ponad 120 państw na całym świecie, a ponad 150 państw podjęło działania sanitarne. Zgodnie z opinią DKG nasz kraj zajmuje obecnie 33 pozycję na liście TOP-40 obejmującej państwa o najniższych współczynnikach epidemicznych. Drugim biegunem analizy jest negatywny ranking TOP-20 czyli wykaz państw najgorzej radzących sobie z atakiem COVID19.
Autorzy ekspertyzy brali pod uwagę szereg parametrów epidemicznych, medycznych i gospodarczych. Wśród pierwszych uwagę koncentrowali na szybkość rozprzestrzenia wirusa, a więc liczbie zarażeń i współczynniku zgonów na milion mieszkańców.
W drugiej kolejności analizowali porównawczo efektywność systemu ochrony zdrowia, ilość łóżek szpitalnych w danym kraju, liczbę personelu medycznego i szpitali. Nie pominięto nawet ilości łóżek na oddziałach zakaźnych oraz respiratorów i tomografów komputerowych niezbędnych do diagnostyki i ratowania ludzkiego życia.
I wreszcie, eksperci funduszu porównali sanitarne uregulowania prawne wprowadzane przez konkretne państwa świata na czas walki z koronawirusem. Uwagi DKG nie uszły oczywiście kroki osłonowe podejmowane przez narodowe władze w celu osłony gospodarki po jej sanitarnym zamrożeniu.
I tak, na czele listy TOP-40 znalazły się: Izrael z 632 punktami, Niemcy (631) oraz Korea Południowa (628) i Australia (626). Polska zajmuje 33 miejsce z 569 punktami. Plasujemy się tuż za Malezją, a przed Irlandią.
Drugim biegunem jest ranking TOP-20 państw, które mają największe problemy z opanowaniem kryzysu. Jak można było oczekiwać na jego czele znalazły się: Włochy, USA i Wielka Brytania, zaś kolejne miejsca zajmują: Francja, Szwecja i Iran.
Fundusz Kapitałowy DKG powstał w 2014 r. Jest szeroko znany z inwestycji w biotechnologiczne startupy, sztuczny intelekt oraz Big Data.