INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

05:22 | poniedziałek | 25.11.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Miedź złotem XXI w.

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

25 listopada

Jan Kazimierz w słuckim pasie

20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

Koniecznie przeczytaj

Bliski Kremlowi miliarder Aliszer Usmanow nazwał miedź „nowym złotem” i przewiduje gwałtowny wzrost popytu na surowiec, informuje rządowa „Rosyjska Gazeta”.

Podczas wirtualnego wystąpienia na Światowym Forum Ekonomicznym Davos-2022, rosyjski oligarcha powiedział, że ze względu na szybki rozwój gospodarki niskoemisyjnej, w najbliższych latach popyt na miedź będzie tylko rósł i przewyższy podaż. W ten sposób metal stanie się nową ropą naftową, a nawet złotem XXI w.

- reklama -

Usmanow uzasadnia prognozę rosnącą listą branż bezpośrednio zależnych od miedzi. Są to: telekomunikacja, przemysł samochodów elektrycznych i akumulatorów, sektor generacji energii odnawialnej, oraz technologii wychwytywania dwutlenku węgla.

Według „Rosyjskiej Gazety”, zainteresowanie Usmanowa, wynika z faktu, że w skład jego grupy kapitałowej – USM – wchodzi miedziowa spółka Udokan. Biznesmen potwierdza, że USM: – Dokładnie przygląda się problemom związanym z wydobyciem i użytkowaniem metalu.

Usmanow powołuje się także na dane Międzynarodowej Agencji Energetyki (IEA), która przewiduje, że do 2040 r. miedź, nikiel i grafit zdominują popyt na globalnym rynku minerałów. Do tego czasu wykorzystanie miedzi w technologiach czystej energetyki wzrośnie 2,7-krotnie w porównaniu z 2020 r.

- reklama -

Z kolei według gazety, Bank of America spodziewa się, że roczny wzrost zużycia miedzi, napędzany wyłącznie technologiami niezbędnymi do osiągnięcia zerowej emisji, wyniesie w najbliższej dekadzie 3,6 proc. rocznie.

Jednocześnie, jak podkreśla Usmanov, na globalnym rynku brak minerału, który jest alternatywą dla miedzi. Dlatego miliarder proponuje trzy metody zmniejszenia jej niedoborów.

Chodzi przede wszystkim o zwiększenie inwestycji w poszukiwanie i zagospodarowanie nowych złóż. Ponadto niezbędny jest rozwój technologii zwiększających wydobycie rud metalu, ale także efektywniejsze wtórne wykorzystanie złomu miedzi.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Waszyngton i Berlin jak Warszawa

Yes! Yes! Yes! Trio Donald Tusk, Szymon Hołownia i Adam Bodnar odnotowało międzynarodowy sukces! Ich taktykę stosowania prawa tak,...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx