Miliony dzieci będą musiały od września przerwać edukację. W wielu państwach epidemiczny kryzys gospodarczy zredukował do zera budżety oświatowe. Reszty dokona rosnąca bieda rodziców.
– Minimum 9,7 mln dzieci na całym świecie nie wróci we wrześniu do szkoły – szacuje organizacja pomocowa Save the Children. Takie są ekonomiczne skutki pandemii koronawirusa, która załamała systemu edukacyjne wielu państw.
Najnowszy raport brytyjskiej fundacji non-profit ostrzega: „pandemia wywołała bezprecedensową sytuację nadzwyczajną w sferze globalnej oświaty”. Eksperci Save the Children wskazują na drastyczne ograniczenia budżetowe wielu państw, które odbijają się przede wszystkim na finansowaniu edukacji.
Zgodnie z danymi organizacji, dzieci 12 państw Afryki, a także Jemenu i Afganistanu są narażone na „bardzo wysokie ryzyko” długotrwałego przerwania procesu edukacyjnego. W 28 innych państwach ryzyko przymusowego porzucenia szkoły jest oceniane na „średnio wysokie”.
Najbardziej poszkodowaną grupą uczniów będą dziewczynki. Obowiązek szkolny był jedynym czynnikiem ochrony przed wczesnym zamążpójściem i ciążą. Natomiast bez względu na płeć, rodziny wielu dotychczasowych uczniów z powodu biedy zmuszą swoje dzieci do pracy zarobkowej.
Podczas konferencji poświęconej publikacji raportu, Save the Children zwróciła się do społeczności międzynarodowej z dramatycznym apelem. Prosi rządy państw oraz instytucje finansowe o reakcję na nadzwyczajną sytuację oświatową.
Według ekspertów do odwrócenia negatywnego trendu szkolnego niezbędny jest skoordynowany wysiłek i pieniądze. Chodzi o inwestycje w globalną edukację, które pozwolą ponownie uruchomić szkoły po kilkumiesięcznym zamknięciu wywołanym epidemią koronawirusa.
– Tylko odroczenie zadłużenia przez międzynarodowych kredytorów uratuje dzieci w wieku szkolnym, żyjące w państwach o niskim poziomie dochodów – czytamy w raporcie.
Jak przypomina Save the Children, epidemiczna izolacja uniemożliwiła kontynuację nauki 1,6 mld dzieciom z całego świata. Mimo wysiłków władz i organizacji pomocowych 500 mln uczniów nie mogło skorzystać z zajęć online.