Zastępca szefa centralnego biura ds. śledztwa w sprawie zbrodni nazistowskich w Ludwigsburgu, Thomas Will, poinformował niemiecką agencję prasową o 14 dochodzeniach, które prowadzi prokuratura tego kraju w sprawie zbrodni II wojny światowej.
Dotyczą one niemieckich, nazistowskich obozów koncentracyjnych. Trzy z nich związane są z obozem w Buchenwaldzie a osiem – w Sachsenhausen. Will mówił również o działaniach prokuratorów z Monachium i Berlina w związku z usytuowanym w Austrii obozem Mauthausen i sądowej sprawie byłego członka załogi KL Stutthof. 93 – letni mężczyzna, w październiku ubiegłego roku, przyznał się przed sądem, że był tam strażnikiem.
Thomas Will powiedział też o dochodzeniach prowadzonych w sprawie „masakry jednostek SS we Francji”. W jego opinii, punktem przełomowym w niemieckim orzecznictwie sądowym, dotyczącym zbrodni II wojny światowej, była decyzja Federalnego Trybunału Sprawiedliwości (BGH) z września 2016 r.
Trybunał podtrzymał wtedy wyrok, skazujący byłego esesmana Oskara Gröninga za pomoc w masowym morderstwie. Uznał, że „wykonywanie obowiązków w KL, w którym miały miejsce rozpoznawalne masowe morderstwa”, było pomocnictwem w zbrodniczych działaniach przywódców III Rzeszy i SS.
Tym samym, zerwano z praktykami, które w takich sytuacjach, wymagały udowodnienia konkretnego czynu.
Źródło: juedische-allgemeine.de