Twitter usunął w sobotę wiadomość najwyższego przywódcy duchowo-politycznego Iranu ajatollaha Alego Chameneia, mówiącą o tym, że nie można ufać amerykańskim i brytyjskim szczepionkom na koronawirusa. Portal społecznościowy wyjaśnił, że wpis był niezgodny z jego zasadami.
“Zabrania się importowania szczepionek wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. Absolutnie nie możemy im ufać” – napisał w piątek Chamenei po angielsku na swoim koncie na Twitterze. “Niewykluczone, że chcą zakazić inne narody” – można było przeczytać w wiadomości, zawierającej fragment przemówienia telewizyjnego.
“Biorąc pod uwagę nasze doświadczenia z francuską krwią zakażoną wirusem HIV, francuskie szczepionki również nie są godne zaufania” – przekonywał irański przywódca, odnosząc się do sprawy zakażonej krwi we Francji w następstwie transfuzji w latach 1980-1990.
Następnie Twitter usunął ten post. “Ten tweet nie jest już dostępny, ponieważ złamał zasady Twittera” – głosi wiadomość na twitterowym koncie Chameneia.
Rzecznik portalu przekazał następnie w sobotę, że wpis “wyraźnie naruszył politykę (Twittera) dotyczącą wprowadzających w błąd informacji o Covid-19”.
W grudniu Twitter ogłosił środki mające na celu zwalczanie potencjalnych “fałszywych lub wprowadzających w błąd informacji” o szczepionkach przeciwko koronawirusowi.
“Właściciel konta będzie musiał usunąć tweeta naruszającego zasady, aby odzyskać dostęp do swojego konta” – wyjaśnił rzecznik.
Iran zakazał szczepionek firm Pfizer-BioNTech, Moderna i AstraZeneca-Oxford, które zostały wprowadzone lub mają zostać wprowadzone w Europie i Stanach Zjednoczonych.
W ostatnich tygodniach Iran skarżył się, że nie może kupować szczepionek na Covid-19 za granicą z powodu sankcji USA, które według Teheranu blokują transakcje w momencie płatności.
W grudniu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zatwierdziła pierwszą od wybuchu pandemii licencję na szczepionkę Pfizer-BioNTech, umożliwiając jej szybkie zastosowanie przez kraje na całym świecie.
Iran jest krajem najbardziej na Bliskim Wschodzie dotkniętym pandemią koronawirusa. Według oficjalnych statystyk do tej pory SARS-CoV-2 zakaziło się ponad 1,28 mln osób, a ponad 56,1 tys. zmarło. (PAP)
cyk/ kgod/