INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

01:20 | czwartek | 25.04.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Covid zaśmieca środowisko w Europie. Nieprzewidziane konsekwencje epidemii

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

25 kwietnia

Jedźcie sami do Niemiec…

13 kwietnia 1943 W czasie II wojny światowej, Warszawa była dla Niemców najniebezpieczniejszym z okupowanych przez nich miast Europy. Każdy Polak mógł wtedy zginąć...

Koniecznie przeczytaj

Maseczki, rękawiczki i inne jednorazowe wyroby zaśmiecają Europę – ostrzega Europejska Agencja Środowiska. Zwiększona produkcja takich produktów spowodowała też wzrost emisji gazów cieplarnianych.

Według nowego raportu udostępnionego przez Europejską Agencję Środowiska (EEA – European Environment Agency) z powodu pandemii COVID-19 ucierpiała także natura.

- reklama -

Zwiększona produkcja i użycie maseczek, rękawiczek i jednorazowych opakowań na jedzenie stało się przyczyną większej emisji gazów cieplarnianych oraz innych szkodliwych gazów, a także doprowadziło do powstania śmieci, które szkodzą zwierzętom i całym ekosystemom.

Jak zwracają uwagę eksperci, import maseczek i rękawiczek do Unii Europejskiej zwiększył się ponad dwukrotnie w pierwszym półroczu pandemii. Do Europy przywieziono wtedy dodatkowe 170 tys. ton masek – średnio 0,75 maseczki na osobę dziennie. W tym czasie wzrosła jednocześnie miejscowa produkcja.

Wielokrotne użycie maseczek zmniejsza ilość zanieczyszczeń. Według wyliczeń po 13 praniach bawełniana maseczka nie ma już dużego wpływu na środowisko, jednak traci po części swoje ochronne funkcje, a to one stanowią priorytet.

- reklama -

Jeśli chodzi o jednorazowe opakowania na żywność, to w pierwszych miesiącach miejscowa produkcja zmalała, aby od października 2020 roku, po złagodzeniu obostrzeń w wielu krajach wzrosnąć. W czasie lockdownu wiele restauracji skupiło się bowiem głównie na dostarczaniu jedzenia na wynos, co zwiększyło zużycie jednorazowych pudełek.

Jednocześnie mogła spaść sprzedaż kupowanych w drodze np. do pracy przekąsek, powodując spadek użycia plastiku w tym obszarze.

Autorzy publikacji proponują kilka sposobów na lepsze przygotowanie na ewentualne sytuacje tego typu w przyszłości. Wymieniają badania nad nowymi, bezpieczniejszymi dla środowiska materiałami i przedmiotami, lepsze strategie zarządzania śmieciami, stosowanie produktów medycznych wielokrotnego użytku i lepszy recykling.

- reklama -

(PAP)/Marek Matacz

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Co planuje WHO?

Odebranie godności człowieka człowiekowi, wprowadzenie zasady "jednego zdrowia", Zielonego Ładu w skali globu i pozbawienie państw ich własnych praw....

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx