INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

13:21 | czwartek | 25.04.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Chcemy takiego zaświadczenia? Ponad milion Polaków pobrało Unijny Certyfikat COVID (UCC)

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

25 kwietnia

Jedźcie sami do Niemiec…

13 kwietnia 1943 W czasie II wojny światowej, Warszawa była dla Niemców najniebezpieczniejszym z okupowanych przez nich miast Europy. Każdy Polak mógł wtedy zginąć...

Koniecznie przeczytaj

Od 21 czerwca, kiedy w aplikacji mObywatel pojawił się UCC, dokument pobrało ponad milion osób. Certyfikat dostępny w aplikacji działa również w trybie offline – poinformował w czwartek wydział ds. cyfryzacji w KPRM.

Unijny Certyfikat COVID, jak przypomniano, umożliwia swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej.

- reklama -

UCC mogą pobrać osoby, które są w pełni zaszczepione (dwiema dawkami preparatu lub przyjęły szczepionkę jednodawkową). W ich przypadku certyfikat ważny jest od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki. Dokument mogą pobrać także osoby, które otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa – w ich przypadku ważność certyfikatu to 48 godz. Unijny Certyfikat COVID przysługuje również ozdrowieńcom – w ich wypadku ważny jest od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.

Minister ds. cyfryzacji w KPRM Janusz Cieszyński, cytowany w komunikacie, powiedział, że “od dnia 21 czerwca, kiedy w aplikacji mObywatel pojawił się UCC, dokument pobrało ponad milion (1 mln 164 tys. 123) osób”. Jak przypomniał minister, “certyfikat dostępny w aplikacji działa również w trybie offline”. Dodał, że “to oznacza, że jeśli dodamy go do aplikacji, np. przed wyjazdem na zagraniczne wakacje, aby go pokazać za granicą nie będziemy musieli mieć dostępu do sieci”.

Jak zaznaczono w komunikacie, UCC w aplikacji mObywatel ma duży, wyraźny kodem QR ułatwiający jego skanowanie. Szczegółowe dane osoby, której dotyczy certyfikat, są ukryte przed wzrokiem osób postronnych – aby je zobaczyć, należy rozwinąć sekcję “Dodatkowe dane”.

- reklama -

Poinformowano, że certyfikat pozwala na międzynarodową weryfikację – może zostać sprawdzony z wykorzystaniem dowolnych, przeznaczonych do tego celu aplikacji, z których korzystają służby graniczne różnych państw.

UCC w aplikacji mObywatel nie wymaga również tłumaczenia – dostępny jest w wersji polskojęzycznej i anglojęzycznej, a w takiej formie akceptowany jest w całej UE.

Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM przypomniał, że certyfikat jest bezpłatny i dobrowolny – nie ma obowiązku jego posiadania, a dokument można w każdej chwili pobrać lub usunąć.

- reklama -

W komunikacie przypomniano, że by pobrać certyfikat, należy dodać go w aplikacji mObywatel korzystając z funkcji dodawania dokumentów i wyboru “Unijny Certyfikat COVID” z listy dostępnych dokumentów. (PAP)

mfr/ amac

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Koniec pewnej epoki?

Są kraje uprzywilejowane. Brytyjczycy mieli królową Elżbietę, Polacy mają Marylę Rodowicz - jaki system polityczny by nie panował, kto...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx