INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

Centralna Agencja Informacyjna

11:58 | wtorek | 18.01.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Niemiecki prawnik: polska reforma sądownictwa uzasadniona

Czas czytania: 2 min.

Koniecznie przeczytaj

Na łamach „Frankfurter Allgemeine Zeitung” sędzia Jan-Robert von Renesse ocenia, że część zmian w polskim sądownictwie odpowiada rozwiązaniami przyjętym w Niemczech. W związku z tym apeluje do Berlina o więcej samokrytyki.

Sędzia Krajowego Sądu Nadrenii Północnej-Westfalii Jan-Robert von Renesse przeanalizował dla „FAZ” argumenty w sporze o UE i Polski o reformę sądownictwa.

- reklama -

Autor wskazuje na argument polskiego rządu, że celem reformy sądownictwa jest osiągniecie podobnej sytuacji prawnej, jak na Zachodzie, a szczególnie w Niemczech. W związku z tym ocenia, że przywrócenie kontroli polskiego ministra sprawiedliwości nad prokuratorami, poprzez połączenie jego funkcji ze stanowiskiem prokuratora generalnego: – Nie oznacza niczego innego niż powielenia warunków panujących w Niemczech.

Zastrzega przy tym, że porównanie nie jest korzystne dla sytuacji prawnej RFN.

Podkreśla jednak, że w innym punkcie polska reforma sądownictwa jest z pewnością krokiem we właściwym kierunku. Mianowicie tam, gdzie kończy z samowolnym przydziałem spraw i wprowadza niepodlegającą manipulacji procedurę losowania wprowadzoną w polskich sądach powszechnych.

- reklama -

Ponadto zdaniem autora, zrozumiała z perspektywy prawa, jest zmiana sposobu wyboru Krajowej Rady Sądownictwa, której członkowie są wybierani przez Sejm: – Bowiem w demokracji należy przecież także w przypadku władzy sądowniczej zapewnić, że władza wywodzi się od narodu – komentuje von Rensse.

Wskazuje, że w Niemczech słusznie odrzucano wszelkie próby środowiska sędziowskiego, by wprowadzić model, który nie miałby legitymacji od narodu.

– Odpowiednio do tego w Niemczech nie ma ani jednego sędziego, który nie zostałby powołany albo awansowany z pominięciem drogi politycznej – przypomina sędzia.

- reklama -

Prawnik, powołując się na orzecznictwo TSUE i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, dowodzi również, że: – Wyrażana przez Berlin krytyka polskiego stanowiska w tym miejscu musi być samokrytyką, jeżeli ma pozostać wiarygodna.

Von Renesse podkreśla, że polska reforma zatrzymała się w pół drogi, ponieważ logiczną konsekwencją winna być nowelizacja konstytucji, co donosi się również do Niemiec.

– Polska Izba Dyscyplinarna, jako taka ma w rzeczywistości, prawie identycznego odpowiednika w niemieckim prawie. Chodzi o sądy dyscyplinarne dla sędziów (Richterdienstgerichte) – zauważa autor. Wyjaśnia, że sądy te mogą nakładać kary za wykroczenia służbowe sędziów, przy czym na wniosek przełożonego sędziowie mogą też zostać usunięci z urzędu. Po części, przyznaje autor, rozwiązanie to ma działanie „dyscyplinujące”, gdy chodzi o wolność wypowiedzi czy krytykę ze strony środowiska niemieckich sędziów.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Ustawa albo śmierć! Niedzielski grozi PiS dymisją

Adam Niedzielski ma grozić premierowi złożeniem dymisji. Do zamieszania odniósł się rzecznik rządu. Według dziennikarzy radia RMF minister zdrowia Adam...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x