Amerykanie, Żydzi, a teraz Australia i Wielka Brytania. Trwa ewakuacja z Ukrainy

0
860
Boris Johnson. Fot. YouTube
Boris Johnson. Fot. YouTube

Zachód ewakuuje swoich obywateli z Ukrainy. Czy wojna jest nieunikniona?

Rodziny amerykańskich dyplomatów wracają do USA. Władze Izraela szykują się na możliwość ewakuacji nawet 75 tys. Żydów i osób żydowskiego pochodzenia z Ukrainy.

Teraz okazuje się, że kolejne państwa spodziewają się agresji Rosji i wycofują swoich obywateli z niebezpiecznego regionu. Rząd Australii zalecił swoim obywatelom, aby opuścili Ukrainę.

Informację przekazał australijski Departament Spraw Zagranicznych i Handlu. Władze zadecydowały także o wycofaniu rodzin dyplomatów z Ukrainy.

Ponadto DFAT zalecił, aby obywatele Australii nie podróżowali na Ukrainę, a wszyscy przebywający tam „Australijczycy powinni opuścić Ukrainę wszelkimi środkami komercyjnymi, póki jest to wciąż bezpieczne”.

Rzecznik instytucji zastrzegł, że zalecenia mogą się zmienić, bądź ulec zawieszeniu. Według szacunków australijskiej szefowej dyplomacji Marisy Payne na Ukrainie obecnie przebywa około 1400 Australijczyków.

Ambasada Ukrainy w Canberrze ostrzegła, że kroki podjęte przez Australię mogą napędzać panikę i plotki dotyczące nieuchronności konfliktu. Jednak minister spraw zagranicznych Australii zapewniła, że decyzja dotycząca wycofania rodzin dyplomatów i zalecenie, by Australijczycy opuścili Ukrainę „absolutnie nie zmieniają zdecydowanego poparcia Australii dla suwerenności Ukrainy i jej integralności terytorialnej”.

Podobne kroki podjęła Wielka Brytania. W poniedziałek brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych zaczęło wycofywanie części personelu z ambasady w Kijowie. W niedzielę wieczorem amerykański Departament Stanu wydał rodzinom dyplomatów amerykańskich nakaz opuszczenia ambasady USA w Kijowie.

- reklama -
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze