INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

08:55 | piątek | 24.05.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Świnka Peppa na wojnie z ruskim bezprawiem

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

24 maja

Zanim był Wołyń

16 maja 1657 Kozaccy oprawcy zabrali zakonnika go do rzeźni Grzegorza Hołowejczyka, gdzie go bestialsko torturowali – m.in. przypalając go ogniem, wbijając drzazgi za paznokcie...

Koniecznie przeczytaj

W Rosji wchodzi w życie „prawo” pozwalające na bezkarną kradzież cudzej technologii, patentów i wzorów użytkowych. Ofiarą tego ataku stała się ulubienica dzieci – Świnka Peppa.

Po ataku na Ukrainę wiele większych i mniejszych firm wycofało się Rosji. Tak zrobiły m.in.  McDonald’s, Ikea, Apple, UPS, Visa i Mastercard, luksusowe marki odzieżowe takie jak np. Chanel, a z polskich firm m.in. CCC czy Cersanit.

- reklama -

Nowe bezprawie

Rosyjskie władze obiecały rozhisteryzowanym influencerkom i miłośnikom fast foodów, że dadzą im „alternatywę”. I tak McDonald’sa zastąpił „Dziadzia Wania”, czyli „Wujek Wania” z identycznym menu. Tylko władze Moskwy przeznaczyły na otwarcie nowej sieci restauracji 500 mln rubli. Nawet logo nowej sieci to po prostu położone „na boku” logo McDonald’s.

Jeśli znany koncern chciałby mieć pretensje o tworzenie przez Rosję podróbek, to nic z tego.

- reklama -

Legalizacja podróbek

W odwecie za sankcje władze Rosji wydały dekret umożliwiający swobodne korzystanie z zastrzeżonych na rzecz podmiotów „za państw nieprzyjaznych Rosji” wynalazków, wzorów użytkowych, znaków towarowych, patentów itp. W efekcie co obrotniejsi przedsiębiorcy już zaczęli rejestrować na terytorium Rosji znaki towarowe podobne do międzynarodowych marek.

Taki los spotkał np. Świnkę Peppę (Peppa Pig), bohaterkę bajek dla młodszych przedszkolaków. Świnka należy do Entertainment One z Wielkiej Brytanii. Przedsiębiorstwo wycofało się z Rosji, ale Świnki rosyjskich sklepach wciąż są. To oczywiście podróbki. Jednak pozew Entertainment One został oddalony przez rosyjski sąd. Dekret Putina bowiem nie tylko pozwala na legalizację podróbek, ale też całkowicie usuwa obowiązek wypłaty odszkodowania dla właściciela wzoru przemysłowego czy patentu. Właściciel prawa do patentu, wzoru użytkowego czy przemysłowego z „państwa nieprzyjaznego” nie w Rosji żadnej ochrony prawnej.  Jak widać, jest różnica pomiędzy Świnką a świnią.

- reklama -

Szanelki i „jabłoka

Oczywiście dekret uderzy nie tylko w producentów zabawek. To samo dotyczy przecież zaawansowanych technologii, związanych np. z lotnictwem czy elektroniką. Rosja zawsze chętnie korzystała z kradzionych patentów. Teraz uchwaliła prawo pozwalające jej robić to legalnie. Tamtejsze influencerki mogą przestać ronić łzy. Dzięki Władimirowi będą mogły znowu pozować torebkami. Marki „Szanel”. I robić zdjęcia smartfonami „Jabłoko” z jabłuszkiem „nadgryzionym” z innej strony. Całość będzie równie prawdziwa, jak ruskie serwisy „informacyjne”.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Izrael znowu napluł na swoje ofiary

Izrael „ukarał” żołnierzy, według niego (bo prawdy przecież nie znamy) „zamieszanych” w atak na konwój humanitarny, w którym zginęło...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx