INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

14:53 | wtorek | 18.06.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Cyberwojna o szczepionkę

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

18 czerwca

Zanim był Wołyń

16 maja 1657 Kozaccy oprawcy zabrali zakonnika go do rzeźni Grzegorza Hołowejczyka, gdzie go bestialsko torturowali – m.in. przypalając go ogniem, wbijając drzazgi za paznokcie...

Koniecznie przeczytaj

Tytuł: Cyberwojna o szczepionkę.

Waszyngton oskarża Pekin o wypowiedzenie szczepionkowej wojny cybernetycznej. Chińscy hakerzy atakują ośrodki naukowe USA, aby wykraść medyczne dane. Na epidemicznych froncie walki toczą już oddziały cybernetyczne 10 państw.

- reklama -

– FBI i departament bezpieczeństwa publicznego opracowują specjalną instrukcję działania dla wszystkich ośrodków naukowych i administracji. Przyczyną jest agresja chińskich hakerów, którzy usiłują wykraść dane na temat szczepionki przeciwko koronawirusowi – informuje „The New York Times”. Dziennik dodaje, że w globalnej wojnie cybernetycznej biorą udział armie 10 państw. Ich celem jest uzyskanie przewagi technologicznej nad resztą świata.

FBI podniosło alarm po informacjach z Jerozolimy. Izraelski wywiad sparaliżował cybernetyczny atak Iranu, który miał zniszczyć systemy dystrybucji wody pitnej. Wykorzystując kwarantannę, a więc przymusowy pobyt ludzi w domach, Teheran chciał w ten sposób sparaliżować Izrael.

– Już dziesięć krajów skoncentrowało i rzuciło swoje odziały cybernetyczne do ataków, które mają na celu sprawdzenie zdolności reagowania innych państw na epidemię – informuje NYT.

- reklama -

O skali walk świadczy fakt, że w wirtualnej wojnie bierze udział amerykański sojusznik Korea Południowa. W wojnę włączył się nawet Wietnam, który przegrupował wojskowych hakerów tylko do kradzieży danych medycznych.

Największą armię cybernetyczną zmobilizowały jednak Chiny. W projekcie instrukcji FBI można przeczytać: „Pekin stara się nielegalnie uzyskać dostęp do wszelkich badań nad szczepionką”. W tym celu uruchomił „nietradycyjne źródła informacji”. Chodzi o rozsianych po całym świecie chińskich naukowców i studentów, a szerzej całą diasporę, która może mieć dostęp do użytecznych informacji.

Jednocześnie NYT poinformował, że Dowództwo Sił Cybernetycznych armii USA postawiło własne oddziały w stan pełnej gotowości bojowej i już przystąpiło do kontrataku. – Skala amerykańskiej odpowiedzi już przypomina sytuację sprzed 18 miesięcy. W 2018 r. w odwecie za agresję Moskwy jednostki cybernetyczne USA sparaliżowały rosyjską energetykę zapuszczając złośliwe wirusy do newralgicznych systemów kierowania – pisze dziennik.

- reklama -

Jak podkreślają źródła NYT z Pentagonu, wówczas było to tylko ostrzeżenie. Ze względu na nadzwyczajną sytuację epidemiologiczną obecna reakcja USA wobec Chin może być więc nieporównywalnie silniejsza.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklama spot_img

Ostatnio dodane

Nie dajmy się wciągnąć w tę wojnę!

Wojna wisi w powietrzu i może się okazać, że Polska zostanie w nią zgodnie wepchnięta rękami PO-PiSu. W najnowszej...

Przeczytaj jeszcze to!