INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

07:24 | piątek | 22.11.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Polska konkurencja dla Nord Stream

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

22 listopada

Jan Kazimierz w słuckim pasie

20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

Koniecznie przeczytaj

Polski terminal gazowy w Świnoujściu urasta do rangi jedynej, poważnej alternatywny dla rosyjsko-niemieckiej dominacji energetycznej w Europie. Wszystko dzięki uzgodnieniu ze Szwecją trasy gazociągu Baltic Pipe, dzięki której norweski surowiec trafi do Polski i dalej do całego regionu Europy Środkowej.

– Gazowy terminal w polskim Świnoujściu stanie się niebawem jedyną w Europie, poważną alternatywą dla rosyjsko-niemieckiego projektów przesyłowych – ocenia portal euronews.com. Wszystko za sprawą strategicznej roli, którą świnoujski terminal LNG odegra w projekcie transportu gazu, znanym pod nazwą Baltic Pipe.

Gazociąg, którym błękitne paliwo popłynie do Polski, trafi następnie ze Świnoujścia do wszystkich państw Europy Środkowej, stanowiąc źródło zaopatrzenia energetycznego alternatywne dla dostaw surowca Gazpromu.

- reklama -

– Firma Gaz-System zakończyła uzgadnianie trasy, którą w szwedzkich wodach terytorialnych popłynie do Polski norweski gaz – informuje Euronews.com. Cytując przedstawicieli polskiego udziałowca: – Po fazie projektowania nadszedł czas realizacji. Zapewniliśmy odpowiednie środki i przystępujemy do inwestycji. Taką informację potwierdza oficjalny komunikat Gaz-Systemu.

Oceniając znaczenie Baltic Pipe, ekspertka Uniwersytetu Warszawskiego Beata Warda powiedziała euro news.com: – Dla Polski to projekt kluczowy pod względem strategicznym. Kończy okres zależności od dostaw rosyjskiego surowca.

Jak podkreśla Warda: – Baltic Pipe ma również ogromną wartość dla Unii Europejskiej. Sens przedsięwzięcia polega na tym, żeby Polska stała się transportowym hubem gazowym dla całej Europy Środkowej, co wzmocni kooperację pomiędzy Północą i Południem Europy.

- reklama -

Jak informuje Euronews.com, budowa Baltic Pipe zakończy się w 2022 r., co zbiegnie się z polskimi planami wypowiedzenia Rosji kontraktu jamalskiego na dostawy surowca Gazpromu.

Portal akcentuje, że nie tylko Warszawa, ale szereg unijnych stolic rozpatruje kontynuację rosyjskich dostaw gazociągiem jamalskim oraz dwoma nitkami bałtyckim, jako „zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego Europy”.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

A to ci nowina – Ukraina nie współpracuje z Polską

Po dwóch latach od śmierci dwóch Polaków od ukraińskiej rakiety wystrzelonej nie w tę stronę, co trzeba, "śledztwo" tkwi...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx