INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

Centralna Agencja Informacyjna

14:30 | poniedziałek | 16.05.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Trzaskowski: sytuacja w warszawskich szpitalach jest bardzo trudna; 20 proc. personelu ma covid

Czas czytania: 3 min.

Kartka z kalendarza polskiego

16 maja

Święty Andrzej Bobola – męczennik i patron Polski

Środa, 16 maja 1657 UWAGA! Tekst zawiera drastyczne treści! Święty Andrzej Bobla w czasie powstania Chmielnickiego został bestialsko zamordowany przez Kozaków. Dla bolszewików był „osobliwością”, pokazywaną...

Koniecznie przeczytaj

Sytuacja w warszawskich szpitalach jest bardzo trudna dlatego, że 20 procent, a nawet więcej personelu jest zakażonych covid, albo przebywa na kwarantannie lub z innych powodów nie jest w pracy – poinformował w czwartek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Dodał, że to oznacza, że są duże problemy z bezpieczeństwem i z ratowaniem życia pacjentów.

Rafał Trzaskowski podczas czwartkowej konferencji przekazał, że miasto dostało kolejne decyzje rządu w sprawie walki z epidemią koronawirusa. “Za pośrednictwem wojewody mazowieckiego otrzymaliśmy decyzje premiera, że w szpitalach, które podlegają Warszawie mamy przeznaczyć 35 procent łóżek dla pacjentów zarażonych covid-19” – podał prezydent stolicy.

- reklama -

W jego opinii, to znowu tylko i wyłącznie dyrektywa bez żadnych rozmów, bez żadnych konsultacji, a przede wszystkim bez uzasadnienia tej decyzji z samorządami. “Dlaczego rząd nie przedstawia strategii dotyczącej tego, jak mają funkcjonować szpitale? Ja mam takie przekonanie, że rząd przespał ostatnie pięć miesięcy i teraz podejmuje decyzje w sposób całkowicie chaotyczny i co najważniejsze bez konsultacji z samorządem” – stwierdził Trzaskowski.

Zaznaczył, że sytuacja w warszawskich szpitalach jest bardzo trudna choćby dlatego, że 20 procent, a nawet więcej, personelu jest zakażonych covid, albo przebywa na kwarantannie, albo z innych powodów nie jest w pracy. “To oczywiście oznacza, że mamy duże problemy z tym, co najważniejsze, z ratowaniem życia. I dzisiaj zaskakuje się nas taką decyzją, że 35 procent wszystkich łóżek ma być przeznaczonych dla pacjentów z covid (…) Jakie oddziały mamy zamknąć, żeby te łóżka wygospodarować z dnia na dzień?” – pytał prezydent stolicy.

Dodał, że dzisiaj są przeprowadzane tylko i wyłącznie operacje ostre. “Czy mamy zamknąć kardiologie i nie leczyć zawałów? Czy mamy zlikwidować psychiatrię w szpitalu bielańskim, gdzie 40 osób w bardzo ciężkim stanie zostanie pozostawionych bez pomocy? Co mamy zrobić z chirurgią, gdzie operujemy nagłe przypadki? Co z oddziałami internistycznymi?” – wyliczał Trzaskowski.

- reklama -

Podkreślił, że w samym tylko szpitalu praskim tygodniowo na chirurgii leczonych jest około 50 pacjentów. “To są naprawdę ostre przypadki. Życie pacjentów jest zagrożone, jeżeli my zwłaszcza bez konsultacji i przygotowania bez strategii będziemy otrzymywali takie decyzje do realizacji” – stwierdził Trzaskowski.

Przypomniał też, że z 10 szpitali, które podlegają miastu, cztery z nich zostały decyzją wojewody włączone do drugiego poziomu. “Obecnie w naszych szpitalach leczymy już 300 osób z covidem. Oczywiście wydzielanie tego typu łóżek w każdym szpitalu miejskim zwiększa ryzyko transmisji koronawirusa. Ja wielokrotnie zwracałem się do rządzących o konsultacje w tej sprawie. Oczywiście tych konsultacji nie było” – powiedział Trzaskowski.

Podczas konferencji odniósł się też do sytuacji w oświacie. “Mimo tego, ze mamy większość młodzieży oraz dzieci na zdalnym nauczaniu, to przecież żłobki i przedszkola dalej funkcjonują. W tej chwili mamy ponad 600 zakażonych nauczycieli, a 804 przebywa na kwarantannie, 147 pracowników niepedagogicznych jest zakażonych koronawirusem, a 230 przebywa na kwarantannie. Całkowicie zawieszono zajęcia w 21 placówkach, a w 73 częściowo” – podał Trzaskowski. (PAP)

- reklama -

Aleksandra Kuźniar

akuz/ robs/

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Stu szesnastu lekarzy czeka kara. Domagali się rzetelnej informacji o szczepionkach na Covid.

Stu szesnastu lekarzy, którzy domagali się rzetelnej debaty na temat szczepień na Covid i apelowali, aby były dobrowolne, ma...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x