INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

16:07 | poniedziałek | 30.01.2023

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Rząd planuje przeprowadzić kontrole punktów szczepień w całym kraju

Czas czytania: 3 min.

Kartka z kalendarza polskiego

30 stycznia

Kogo nie pokonał „generał mróz”?

25-27 stycznia 1915 r. Mówi się, że Rosji zawsze pomaga „generał mróz”, dzięki czemu klęską skończyły się wyprawy na ten kraj zarówno Napoleona jak i...

Koniecznie przeczytaj

Planujemy przeprowadzić kompleksowe kontrole punktów szczepień w całym kraju; szczególnie teraz, w tym pierwszym okresie 2021 r., kiedy dostawy szczepionek nie będą zaspokajały popytu, myślę, że takie kontrole staną się pewną regułą – powiedział w poniedziałek szef MZ Adam Niedzielski.

Niedzielski został zapytany na konferencji prasowej, czy poniedziałkowa kontrola NFZ w WUM będzie jedyną, czy planowane są podobne kontrole na terenie reszty kraju, skąd docierają sygnały o podobnych nadużyciach.

- reklama -

“Dzisiaj kontrolerzy udali się do jednostki przy WUM, ale zdradzę, ze planujemy takie kompleksowe kontrole przeprowadzić w całym kraju” – oświadczył Niedzielski. “Szczególnie teraz, w tym pierwszym okresie 2021 r., kiedy dostawy nie będą zaspokajały potrzeb, czy popytu na szczepienie, myślę, że takie kontrole staną się pewną regułą” – dodał szef resortu zdrowia.

Dzisiaj o godz. 8 rano kontrolerzy Narodowego Funduszu Zdrowia weszli do jednostki, która wykonywała szczepienia na rzecz WUM; w tej chwili trwa kontrola – poinformował Adam Niedzielski.

Poinformował, że “kontrola ma na celu zweryfikowanie zasadności wykonania tych szczepień”. “Z jednej strony będziemy analizowali, już w tej chwili analizujemy, jaka była proporcja osób zaszczepionych spoza grupy medycznej, czyli personelu, czyli lekarzy, pielęgniarek, ale też personelu oczywiście niemedycznego, który jest zatrudniony w szpitalu” – mówił Niedzielski.

- reklama -

Przekazał, że weryfikacji będzie podlegało także to, “kiedy były przygotowane skierowania na te szczepienia – czy one były robione z dużym wyprzedzeniem, czy one na przykład wyprzedziły to pismo, które było skierowane przez prezesa NFZ do szpitali, mówiące o tym, że w tym szczególnym okresie, okresie międzyświątecznym dopuszczamy możliwość, ale tutaj podkreślam, ta możliwość była bardzo wyraźnie sprecyzowana, szczepienia pracowników bądź pacjentów szpitala”. “Podkreślam, bo mamy szczepienia, które są prowadzone właśnie w szpitalach węzłowych” – zaznaczył.

Niedzielski przyznał, że ta sytuacja budzi jego “ogromne oburzenie”, bo “ona oprócz łamania pewnych praw, pewnych umów, które przecież w konsultacjach społecznych również uzgodniliśmy, bo przypomnę, że lista osób, które będą szczepione według kolejności te grupy +0+, +1+, +2+, +3+ to były elementy Narodowego Programu Szczepień, które były szeroko konsultowane przez pana ministra Dworczyka, przez cały zespół, który zajmował się przygotowaniem tego dokumentu”.

“Tak naprawdę wiele godzin naszych telekonferencji, też spotkań bezpośrednich, miały jako jeden z głównych punktów dyskusji – to właśnie w jakiej kolejności będziemy dokonywali szczepień, jak będzie wyglądał ten proces, dlatego absolutnie nie przyjmuję do wiadomości informacji, że ktoś może być zaskoczony, że to nie jego kolej” – podkreślił.

- reklama -

W ocenie ministra zdrowia to jest “wyraz złej woli, to nie jest tłumaczenie racjonalne, bo to nie jest temat, o którym rozmawiamy od dwóch dni, tylko temat, o którym rozmawiamy od ponad miesiąca”. “I myślę, że tak, jak pokazuje to też praktyka innych szpitali, bardzo oczywistym dla wszystkich było, że teraz jest czas na szczepienie personelu medycznego” – wskazał minister zdrowia. (PAP)

Monika Zdziera, Katarzyna Krzykowska

mzd/ ksi/ dki/

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Szczepionki, czyli jak zostać miliarderem

Jak się okazuje, cena szczepionek na koronawirusa stale rośnie. Nieprzebadane szczepionki, są coraz droższe. A kontrakty tak ułożone, że...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx