INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

10:42 | wtorek | 09.08.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

“Gazeta Wyborcza”: szczepienia Moderną z poślizgiem

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

9 sierpnia

Zaczęło się od drewnianego kościółka i kamiennej strażnicy

9 sierpnia 1382 r. Zaczęło się zwyczajnie – od sprowadzenia do Polski szesnastu zakonników. Nie wiadomo dokładnie, kto tego dokonał, chociaż większość historyków wskazuje na...

Koniecznie przeczytaj

Preparat Moderny można przechowywać w zwykłej lodówce, wydaje się idealny dla małych punktów szczepień. Jako pierwsze moderną będą jednak szczepić duże szpitale w czterech miastach: Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku – informuje poniedziałkowa “Gazeta Wyborcza”.

Gazeta zwraca uwagę, że szczepienia szczepionką Moderny zgodnie z przedstawionym przez rząd harmonogramem miały się rozpocząć w ubiegłym tygodniu. “Według planów rządu w jednym punkcie miała być też używana tylko jedna szczepionka, by wyeliminować ryzyko pomyłek przy podawaniu drugiej dawki” – przypomina dziennik.

- reklama -

Jak zauważa gazeta, jeszcze we wtorek Agencja Rezerw Materiałowych zapowiadała, że szczepionki Moderny – na razie 29 tys. – zostaną w środę i czwartek rozwiezione do punktów szczepień. “Okazało się jednak, że miały to być te same szpitale, które już szczepią preparatem Pfizera/BioNTechu” – przypomina “GW”. Dodaje, że ostatecznie szczepionek Moderny do żadnego szpitala nie zawieziono.

“Czekaliśmy, żeby wytypować punkty, w których szczepienia idą sprawnie” – mówi “Wyborczej” Michał Kuczmierowski, prezes Agencji Rezerw Materiałowych. “Zdecydowaliśmy się na duże szpitale węzłowe także dlatego, że mają największe doświadczenie w zarządzaniu różnymi rodzajami leków” – dodaje.

Od poniedziałku, jak pisze dziennik, moderną ma szczepić Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, a także placówki w Poznaniu i Gdańsku.

- reklama -

Gazeta podkreśla, że szczepionka Moderny jest o tyle lepsza dla mniejszych punktów szczepień, że można ją przetrzymywać w zwykłej lodówce do 30 dni. Jak mówi jednak “GW” Kuczmierowski, przeszkodą w wysyłaniu jej do mniejszych punktów w poradniach rodzinnych było m.in. to., że szczepionki Moderny są pakowane po 100 dawek (w jednej ampułce jest ich 10). “A wobec ograniczonych dostaw do Polski małe punkty szczepień w poradniach mają na razie otrzymywać tylko po 30 dawek na tydzień” – zaznacza dziennik.

Według gazety w małych punktach szczepień w poradniach rodzinnych będzie więc używana na razie tylko szczepionka Pfizera/BioNTedchu. (PAP)

maja/ itm/

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Komu opłaci się remont „Szpiegowa”?

Mieli tam mieszkać uchodźcy. Nic z tego. Miastu się nie opłaci. Ciekawe, komu się opłaci, czyli zagadka „Szpiegowa”. A tyle...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx