Na trwającym czwartą dobę szczycie Unii Europejskiej premier Węgier ostro skrytykował swojego holenderskiego kolegę. Orbán zarzucił Markowi Rutte chęć zmiany traktatów europejskich, co uniemożliwia osiągnięcie kompromisu finansowego w sprawie unijnego budżetu i pakietu pomocowego.
Po trzech dobach obrad nadzwyczajny szczyt przywódców Unii Europejskiej nie osiągnął kompromisu w sprawie podziału pieniędzy pomiędzy państwa członkowskie. W związku z tym Viktor Orbán ostro skrytykował Holandię. Wskazał postawę premiera Marka Rutte, jako główną przyczynę dotychczasowego niepowodzenia szczytu.
– Powinniśmy sobie jasno powiedzieć: jeśli nie osiągniemy kompromisu budżetowego, to nie będzie moja wina, tylko tego faceta z Holandii, który wszystko zaczął – powiedział w Brukseli węgierski premier.
Viktor Orbán wyjaśnił zebranym dziennikarzom, że sam jest zwolennikiem państwa prawa, ale delegacja holenderska chce na szczycie doprowadzić do zmiany europejskich traktatów. Premier Węgier ma na myśli zasadę wiążącą podział unijnych pieniędzy z kwestią przestrzegania praworządności przez państwa członkowskie.
– Nie znam przyczyny, dla której holenderski premier nienawidzi mnie lub Węgier. Ale atakuje niezwykle ostro – dodał Orbán.
Jednocześnie węgierski premier powiedział, że jeśli trzeba, jego delegacja pozostanie w Brukseli jeszcze tydzień. – Sprawdźcie, wynajęliśmy nasz hotel równo na siedem dni – polecił dziennikarzom.
Ostra polemika Orbána z Markiem Rutte została wywołana holenderskim żądaniami, warunkującymi podział budżetu UE i realizację planu pomocy antykryzysowej w wysokości 750 mld euro.
Holandia należy do grupy państw, które uzależniają wysokość unijnych środków dla poszczególnych państw od przestrzegania zasady praworządności, czyli dostosowania do wspólnotowego prawa.
Ponadto Holandia jest członkiem grupy, tzw. oszczędnych państw, które w zamian za udział w pakiecie pomocowym żądają od państw UE głębokich reform społeczno-ekonomicznych. Propozycje, m.in. Holandii są sprzeczne z mechanizmem podziału 750 mld euro przedstawionym przez Komisję Europejską.